Aromaterapia w saunie

Kategoria: Blog

Sesja w saunie daje prawdziwe odprężenie. Ponadto sauna, dzięki działaniu wysokiej temperatury, wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję. Regularne kąpiele zapewniają znacznie lepszą odporność, przyczyniają się do wzmocnienia systemu immunologicznego oraz powodują, że nasza skóra jest zdecydowania bardziej promienna i sprężysta. Dobroczynne skutki korzystania z sauny można mnożyć poprzez stosowanie odpowiednich olejków eterycznych. Stosowanie aromaterapii, czyli leczenia za pomocą substancji zawartych w olejkach eterycznych, stosowane jest już od czasów starożytnych. Wyciągi z kwiatów, liści, igieł oraz skórek owoców zawierają bardzo cenne składniki i mają liczne właściwości zdrowotne, m.in. zapobiegają infekcjom. Gorące powietrze w saunie pozwala na szybsze i bardziej intensywne wchłanianie się olejku w nasze ciało. Olejki aromaterapeutyczne mogą być stosowane również w naszych domowych saunach.

Olejki eteryczne – dziedzictwo starożytnych ludów

Historia wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych od najdawniejszych czasów. Receptury na ich stworzenie znaleźć można w starych księgach różnych ludów, m.in. Hindusów, Egipcjan, Chińczyków. Dzięki nim ludzie zapewniali sobie spokojny sen, leczyli zmiany skórne, a również stawali się odporni na epidemie. Podobno w średniowieczu w jedno z angielskich miasteczek uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy. Dopiero wiele wieków później Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego.

Jak używać olejków w saunie

Aby skorzystać z aromatycznej kąpieli w saunie wystarczy dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego do wiadra z wodą, którą polewa się rozgrzane kamienie lub uzupełniając pojemniczki w saunach parowych. Do saun najlepiej nadają się takie olejki eteryczne, jak eukaliptusowy, cedrowy, sosnowy, cyprysowy oraz wszelkie olejki cytrusowe: pomarańcza, cytryna, grejpfrut, bergamotka. Olejki można oczywiście mieszać między sobą, aby spotęgować efekt ich działania. Ekstrakty z cytrusów można komponować między sobą. Dzięki ich orzeźwiającemu zapachowi, sprawdzą się szczególnie rano. Wieczorem nie zaleca się stosowania drażniących zapachów. Miast nich warto wykorzystać olejek lawendowy lub rozmarynowy.