Jak urządzić saunę w domu

Kąpiele w saunie słyną ze swego pozytywnego wpływu na nasze ciało. Obecnie, aby móc cieszyć się z jej dobroczynnych właściwości nie jest konieczna wizyta na basenie lub w SPA. Saunę można zainstalować w domu. Jednakże na prawdziwy komfort korzystania z jej dobrodziejstw można liczyć, wtedy jeśli jej budowa i urządzenia spełniać będzie nasze oczekiwania.

Na co zwrócić uwagę

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór miejsca dla naszej sauny. Takie pomieszczenie nie zajmuje dużej przestrzeni, wystarczy 1,5 mkw. Idealnym rozwiązaniem byłoby przewidzenie miejsca na strefę SPA już w trakcie projektowania budynku. Pozwoli to na zaprojektowanie nie tylko sauny, ale również części wypoczynkowej. Jeśli jednak na instalację sauny zdecydowaliśmy się później, najlepszym miejscem na jej montaż będzie nieużywany pokój, łazienka czy balkon. Aby przyspieszyć wykonanie kabiny można zamówić saunę na wymiar. Niezależnie od tego jakie miejsce wybierzemy, sauna musi być zaopatrzona w odpowiednią wentylację. Jej brak może powodować nie tylko niekomfortową kąpiel, ale przede wszystkim zawilgocenie pomieszczenia, a nawet przegrzanie elementów wewnątrz sauny. Taka sytuacja może stać się bezpośrednią przyczyną pożaru. Powietrze w saunie powinno swobodnie cyrkulować w pomieszczeniu. Ważne jest aby między ścianami, a ściankami sauny pozostał co najmniej kilkucentymetrowy odstęp, co ułatwi wymianę powietrza. Aby sauna działała prawidłowo konieczne są również odpowiednie przyłącza. W przypadku sauny fińskiej wystarczy przyłącze elektryczne. Jeśli jednak decydujemy się na łaźnię parową pamiętajmy o: przyłączu wodnym, odpływie kanalizacyjnym, zasilaniu elektrycznym do generatora pary oraz podłączeniu do kanału wentylacyjnego.

Małe – wielkie udogodnienia

Ponieważ sauna ma mieć pozytywny wpływ nie tylko na nasze zdrowie i działanie organizmu, ale również na psychikę, warto pomyśleć o dodatkowych udogodnieniach, dzięki którym kąpiel będzie prawdziwą chwilą relaksu. Strefę sauny warto wyposażyć np. w leżak, przeznaczony do wypoczynku po sesji. Sprawdzi się również szafka z olejkami eterycznymi, którymi, w razie potrzeby, można skropić kamienie.

Wróć na blog