Czy w trakcie przeziębienia można korzystać z sauny?

Regularne kąpiele w saunie przynoszą wiele korzyści dla kondycji organizmu i układu krążeniowo-oddechowego. Wydawać by się mogło, że korzystanie z sauny podczas przeziębienia jest znakomitym pomysłem, ponieważ w stanach infekcji zaleca się rozgrzanie organizmu. Czy jednak korzystanie z sauny w okresie przeziębienia jest dobrym pomysłem? Jakie są przeciwwskazania i wskazania do korzystania z sauny suchej, mokrej i parowej?

Rodzaje saun

Sauny różnią się między sobą warunkami jakie w nich panują, a co za tym idzie, każda sauna ma inny wpływ na organizm korzystających z niej osób. Sauna sucha (fińska) oferuje najwyższą temperaturę i bardzo niską wilgotność powietrza. Mogą z niej korzystać osoby z problemami mięśniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy astmą oskrzelową. Sauna fińska to dobre rozwiązanie także dla osób zawale serca. Można w niej przebywać nie dłużej, niż 12 minut, raz w tygodniu. W saunie mokrej parę wodną wytwarza się okresowo poprzez polewanie kamieni wodą. Kąpiel w saunie mokrej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Temperatura w saunie parowej jest stosunkowo niska, a powietrze ma bardzo wysoką wilgotność. Z powodu dużej wilgotności powietrza sauna parowa zbudowana jest z płytek ceramicznych, tworzyw sztucznych lub hartowanego szkła. Niższa temperatura powoduje, że w saunie parowej można przebywać dłużej niż w saunie suchej, bo do 15 minut. W saunie na podczerwień (infrared) w miejsce tradycyjnego pieca zastosowano promienniki podczerwone. Emitują one promieniowanie podczerwone, które nagrzewają saunę do ok. 50 – 60 °C, przy czym wilgotność powietrza nie przekracza 25%. Dlatego można w niej przebywać do 30 minut i korzystać nawet codziennie.

Czy sauna na przeziębienie to dobry pomysł?

Sauna na przeziębienie w teorii jest dobrym pomysłem, ale w praktyce może pogorszyć stan zdrowia osoby chorej. Wizyta w suchej saunie będzie dobrym działaniem profilaktycznym przeciwko przeziębieniu, ale sauna na przeziębienie nie jest dobrym pomysłem. Infekcja łączy się z osłabieniem i podwyższoną temperaturą ciała – wizyta w rozgrzewającej saunie może tylko pogorszyć stan. Również sauna mokra może pogorszyć stan chorego. Organizm może utracić siły potrzebne do walki z infekcją. Nie należy udawać się do łaźni parowej także w pierwszym dniu po przeziębieniu. Wyjście na chłodne powietrze przy osłabionym organizmie może skutkować nawrotem infekcji.

Częste przeziębianie się to jedno ze wskazań do wizyt w saunie. Gdy jednak pojawia się katar, sauny należy unikać. Sauna na przeziębienie nie jest wskazana szczególnie gdy choroba przebiega z gorączką. W saunie wysoka temperatura stawia wyzwanie dla organizmu, a osłabiony organizm może sobie z nim nie poradzić, co spowoduje nasilenie objawów przeziębienia lub infekcji.

Wróć na blog