Sauna, a zdrowie nerek

Sauna to przyjemny zabieg fizjoterapeutyczny, do którego wykorzystuje się wysoką temperaturę. Oczyszcza skórę, zwiększa odporność, poprawia krążenie i odpręża. Jednak przy niektórych chorobach nie jest wskazana. Jak sauna wpływa na zdrowie nerek?

Dobroczynne działanie sauny na nerki

Jeżeli nie cierpimy na poważne choroby, takie jak kamica nerkowa czy ostra niewydolność nerek, możemy spokojnie udać się do sauny. W saunie mocno się pocimy. Wraz z potem wydalany jest mocznik, uboczny produkt przemiany materii. W normalnych warunkach mocznik wydalany jest w większości przez nerki. Przebywanie w saunie powoduje więc znaczne odciążenie nerek, szczególnie u osób z lekkimi dolegliwościami dróg moczowych. Regularne korzystanie z sauny oczyszcza organizm, a więc wspomaga w tej funkcji nerki.

Czego powinny unikać w saunie osoby ze skłonnością do chorób nerek?

Osoby z problemami nefrologicznymi mogą wykonywać tylko takie zabiegi w saunie, które nie utrudniają dopływu krwi do nerek. Pogorszenie krążenia w narządach wewnętrznych objawia się między innymi zimnymi stopami. Nie należy więc chłodzić stóp podczas pobytu w saunie, nie wolno także zanurzać się w basenie z zimną wodą. Dobrze jest założyć do sauny ciepłe skarpety lub pantofle kąpielowe. Po każdym schłodzeniu ciała pod prysznicem należy zanurzyć stopy w gorącej wodzie.

Jak korzystać z sauny, gdy chorujemy na kamicę nerkową?

W leczeniu kamicy nerkowej zwykle bardzo ważne jest utrzymywanie w pęcherzu dużej objętości moczu. Należy w tym celu przyjmować duże ilości płynów. Natomiast w saunie, w wyniku intensywnego pocenia się, płyny są z organizmu wydalane. 

Osoby z kamicą nerkową nie muszą jednak całkowicie unikać sauny. Przed zabiegami w saunie muszą po prostu wypijać jeszcze więcej wody, niż zwykle. Sauna nie pomaga jednak w wyleczeniu kamicy nerkowej. Dobroczynne działanie sauny na nerki obserwujemy tylko u osób zdrowych lub z lekkimi dolegliwościami nefrologicznymi.

Wróć na blog