Aromaterapia w saunie

Sesja w saunie daje prawdziwe odprężenie. Ponadto sauna, dzięki działaniu wysokiej temperatury, wpływa korzystnie na zdrowie i kondycję. Regularne kąpiele zapewniają znacznie lepszą odporność, przyczyniają się do wzmocnienia systemu immunologicznego oraz powodują, że nasza skóra jest zdecydowania bardziej promienna i sprężysta. Dobroczynne skutki korzystania z sauny można mnożyć poprzez stosowanie odpowiednich olejków eterycznych. Stosowanie aromaterapii, czyli leczenia za pomocą substancji zawartych w olejkach eterycznych, stosowane jest już od czasów starożytnych. Wyciągi z kwiatów, liści, igieł oraz skórek owoców zawierają bardzo cenne składniki i mają liczne właściwości zdrowotne, m.in. zapobiegają infekcjom. Gorące powietrze w saunie pozwala na szybsze i bardziej intensywne wchłanianie się olejku w nasze ciało. Olejki aromaterapeutyczne mogą być stosowane również w naszych domowych saunach.

Olejki eteryczne – dziedzictwo starożytnych ludów

Historia wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych od najdawniejszych czasów. Receptury na ich stworzenie znaleźć można w starych księgach różnych ludów, m.in. Hindusów, Egipcjan, Chińczyków. Dzięki nim ludzie zapewniali sobie spokojny sen, leczyli zmiany skórne, a również stawali się odporni na epidemie. Podobno w średniowieczu w jedno z angielskich miasteczek uniknęło epidemii cholery, ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy. Dopiero wiele wieków później Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego.

Jak używać olejków w saunie

Aby skorzystać z aromatycznej kąpieli w saunie wystarczy dodać kilka kropel naturalnego olejku eterycznego do wiadra z wodą, którą polewa się rozgrzane kamienie lub uzupełniając pojemniczki w saunach parowych. Do saun najlepiej nadają się takie olejki eteryczne, jak eukaliptusowy, cedrowy, sosnowy, cyprysowy oraz wszelkie olejki cytrusowe: pomarańcza, cytryna, grejpfrut, bergamotka. Olejki można oczywiście mieszać między sobą, aby spotęgować efekt ich działania. Ekstrakty z cytrusów można komponować między sobą. Dzięki ich orzeźwiającemu zapachowi, sprawdzą się szczególnie rano. Wieczorem nie zaleca się stosowania drażniących zapachów. Miast nich warto wykorzystać olejek lawendowy lub rozmarynowy.

Wróć na blog