Sauna na balkonie – dobry pomysł?

Chcąc wybudować własnym sumptem saunę lub złożyć ją z dostępnych elementów rozważamy różne lokalizacje miejsca, w którym ona stanie. Niektórzy producenci oferują specjalistyczne usługi, dzięki którym możliwe jest zbudowanie takiego urządzenia w mieszkaniu lub na poddaszu wolnostojącego domu, właściwie – są w stanie zaadaptować każdą przestrzeń. Co ciekawe, część osób decyduje się na zakup i montaż kabiny wolnostojącej, którą potem umieszczają na… balkonie. Jakie przesłanki stoją za takim rozwiązaniem? Przede wszystkim dostępność miejsca – oszczędzamy przestrzeń wewnątrz domu czy mieszkania. Nie da się co prawda leżeć w takiej saunie (przynajmniej nie w budownictwie wielorodzinnym, gdzie balkony są z reguły raczej skromne), za to da się ją zamontować niemal wszędzie. Jeśli na balkonie umieścimy saunę suchą lub kabinę infrared, nie będziemy musieli podłączać jej do instalacji zimnej wody ani kanalizacji. Kabina musi mieć również zapewnioną właściwą cyrkulację powietrza, to jest dopływ świeżego i kanał wylotowy dla ciepłego, stąd umieszczenie sauny na balkonie nie wymusza na nas instalacji dodatkowych systemów wentylacyjnych wewnątrz domu czy mieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się zaletami korzystania z własnej sauny lub kabiny infrared.

Sauna na balkonie – jak wykonać?

Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na zakup kabiny do sauny, sprawdźmy jak postępować, aby zbudować taką konstrukcję samemu. Przede wszystkim – dobieramy stosowne podłoże, które będzie odporne na amplitudę temperatur, szczególnie zaś trwałe w obliczu działania gorąca. Odpowiednie są płytki lub terakota o wysokiej trwałości Na tej podłodze umieścimy później, już po instalacji ścian, stelaż pokryty właściwym podłożem – drewnianymi panelami. Dobrze jest pamiętać o systemie odprowadzania z podłogi wody, będzie mimo wszystko się skraplać w pomieszczeniu. Konieczne będzie także przygotowanie oddzielnej instalacji elektrycznej z własnym zabezpieczeniem różnicowym. Przyda się ono zarówno do zasilania pieca, jak i oświetlenia przybytku. Jako, że będzie to niewielkich rozmiarów pomieszczenie, możemy do niego wybrać jednofazowy piec o małej mocy, zasilany napięciem 230V.

Następnie możemy już stawiać konstrukcję kabiny. Nie opierajmy jej o ścianę budynku, bo może mieć na jej strukturę negatywny wpływ, zostawmy dystans około 5 cm. Konstrukcję wykonajmy z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i wyposażmy w termoizolację, co pozwoli na szybsze nagrzewanie się powietrza w saunie i mniejsze straty energii, a zatem obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Wtedy nawiercamy otwory pod wentylację pomieszczenia. Wlot powietrza powinien znajdować się przy podłodze i mieć rozmiary około 10×10 cm, wylot zaś – być jak najwyżej. Na wyłożenie wnętrza konstrukcji wybierzmy drewniane panele o grubości przynajmniej 12 mm, dobrze, aby drewno nie miało sęków, ani nie było żywiczne. Pokrycie zewnętrzne sauny wykonajmy
z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych, będzie w końcu znajdować się na dworze. Wewnątrz powinny się wreszcie znaleźć siedziska odporne na działanie wysokich temperatur. Tak skonstruowane pomieszczenie zapewni nam wiele pozytywnej energii i sporo zdrowia w długie, zimowe wieczory.

Wróć na blog