Wymagania pomieszczeń z sauną

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak dobroczynne właściwości dla zdrowia mają kąpiele w saunie. Poprzez działanie bardzo wysokiej temperatury wpływają one świetnie zarówno na nasz układ krążenia, jak i na odpornościowy oraz nerwowy. Ponadto zabieg w saunie jest świetnym sposobem na relaks i wypoczynek. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie sauny we własnym domu. Aby było to możliwe pomieszczenie, którym ma znaleźć się kabina sauny, powinno spełniać kilka podstawowych warunków. Oczywiście, jakie są to warunki zależy w dużej mierze od tego czy decydujemy się na saunę fińską, parową czy na podczerwień.

Kategoria: Blog

pomieszczenia z sauna

Wymagania techniczne

Trudno wyobrazić sobie sprawnie działającą saunę bez odpowiedniej instalacji elektrycznej, hydraulicznej oraz wentylacyjnej. Dużą rolę spełnia przede wszystkim wentylacja. Decydując się na saunę, należy pamiętać o zaprojektowaniu prawidłowej wentylacji, ponieważ w trakcie trwania kąpieli musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego. Bark lub złe wykonanie może nie tylko pogorszyć warunki kąpieli, ale przede wszystkim będzie miało wpływ na zawilgocenie lun przegrzanie kabiny, co może grozić nawet pożarem. Podłączając kabinę, należy jednak pamiętać, że kanał wentylacyjny nie może być poprowadzony bezpośrednio do niej. Świeże powietrze powinno dostawać się do niej z pomieszczenia, w którym jest zamontowana. Ponadto jeżeli decydujemy się na saunę z funkcją automatycznego zraszania wody, konieczne jest doprowadzenie do kabiny instalacji zimnej wody. Równie istotne, szczególnie w łaźniach parowych, jest odprowadzanie wody. Dlatego trzeba pamiętać o zainstalowaniu odpływu.

Instalacja kabiny

Instalując kabinę trzeba pamiętać o zachowaniu około 20-50 mm odstępu między nią a ścianą pomieszczenia. Dzięki temu mamy pewność, że całe pomieszczenie będzie się odpowiednio wentylowało, a na ścianach nie osiądzie para wodna. Ponadto należy pamiętać o instalacjach elektrycznych instalowanych w pomieszczeniu. Elektryka w kabinie powinna mieć osobny obwód oraz powinny być w niej zastosowane wszelkie zasady bezpieczeństwa.