Co daje sauna? Korzyści z regularnych zabiegów

Suna fińska, czyli tradycyjna, to sauna sucha, w której temperatura sięga około 100 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza, sięgającej najwyżej 10 %. Taki efekt uzyskuje się dzięki ogrzewaniu powietrza rozgrzanymi kamieniami, ułożonymi na piecach i niepolewanymi wodą. Sauna fińska wyposażona jest w schodkowo ułożone, drewniane  ławy, na których można usiąść lub się położyć. Sprawdź, jakie korzyści z regularnych zabiegów w saunie, a także jak z niej korzystać z głową.

Regularne korzystanie z sauny, czyli przepis na zdrowie

Regularne korzystanie z sauny zwiększa odporność i obniża ciśnienie krwi, co pozytywnie wpływa na pracę serca. Co więcej, korzystanie z sauny fińskiej poprawia krążenie krwi i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu, sprzyjając odchudzaniu oraz lepszej przemianie materii. Poprawia wydolność całego organizmu oraz jego kondycję, a także łagodzi bóle napięciowe i jest jednym z elementów leczenia takich schorzeń, jak między innymi:

  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • astma oskrzelowa,
  • zapalenie oskrzeli,
  • nadciśnienie.

Pobyty w saunie pomogą ci również pobyć się cellulitu i zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Warto z niej zacząć korzystać w przypadku niedrożności tętnic obwodowych. Regularne korzystanie z sauny fińskiej to jednak korzyści nie tylko dla ciała, ale i dla ducha. Pobyty w niej bowiem rozluźniają napięte mięśnie, poprawiają nastrój, działają relaksująco i odstresowująco. Piętnastominutowe sesje raz w tygodniu mogą być pomocne w walce z depresją i obniżonym nastrojem.

Jak mądrze korzystać z sauny?

Aby jednak korzystanie z łaźni fińskiej przyniosło oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przed wejściem do pomieszczenia weź prysznic. Czynność tę możesz powtórzyć po kilku minutach pobytu w saunie, jeśli poczujesz, że zbyt wysoka temperatura zaczyna ci przeszkadzać, pamiętając przy tym, że czas odpoczynku nie może być  krótszy, niż czas spędzony w środku sauny. Po prysznicu wytrzyj się do sucha. Pamiętaj! Nigdy nie wchodź do sauny w klapkach ani w mokrym kostiumie kąpielowym czy kąpielówkach. Zasadą korzystania z sauny jest zdjęcie stroju kąpielowego. Jeśli zależy ci na dyskrecji, możesz zasłonić się cienkim ręcznikiem.

Do pobytu w saunie warto się także odpowiednio przygotować. Nigdy nie korzystaj z niej będąc głodnym lub przejedzonym. Nawodnij organizm i pamiętaj o piciu wody również w trakcie zabiegu. Po opuszczeniu sauny warto wypić porcję soku pomidorowego. Jeśli w trakcie pobytu w pomieszczaniu poczujesz się słabo, natychmiast je opuść.

Wróć na blog