Co warto wiedzieć o saunie infered

Kabina infrared, kabina na podczerwień

Sauna jest popularnym miejscem relaksu w każdym hotelu, SPA, klubie fitness, czy od jakiegoś czasu również w naszych prywatnych łazienkach, jednak nie każdy wie jakie dobrodziejstwa za sobą niesie, dlaczego jest taka rozpowszechniona i chwalona. Sauna to inaczej leczenie ciepłem, które ma wpływ na cały organizm – układ oddechowy, mięśniowy, serce, nerki i inne organy wewnętrzne. Jest to zabieg tak zwanego termo lecznictwa, który polega na zażywaniu kąpieli gorącym powietrzem o zróżnicowanym stopniu wilgotności. Stąd mamy do wyboru trzy rodzaje saun: fińską, parową oraz na podczerwień. Ta ostatnia jest czymś zupełnie innym niż tradycyjne sauny. Jedyne podobieństwo łączące ją z rodzinom tradycyjnych kabin jest fakt, że także oddziałuje ciepłem na ludzki organizm.

Jak działa sauna infrared

Sauna IR to nowoczesna technologia wykorzystująca ciepło promieniowania, zaprojektowana w taki sposób, by ciepło ogrzewało nie wnętrze sauny, lecz bezpośrednio ludzkie ciało.  Dodatkowo sauna infrared ma inne źródło ciepła – jest to energia podczerwieni. W tym celu wykorzystuje się elektormagnetyczne promieniowanie podczerwone, którego fale mają długość od 700 do 15000 nm. Takie promieniowanie posiada właściwości lecznicze. Wykorzystywane jest przede wszystkim w fizykoterapi. Ponadto  w saunie IR ponad 80% energii penetruje ludzkie ciało. Dzięki takiemu bezpośredniemu działaniu promieniowania  podczerwonego, jego ciepło wnika w głąb ciała, co zwiększa przepływ krwi, a to z kolei jeszcze bardziej przyspiesza rozchodzenie się ciepła w organizmie.

Kiedy warto korzystać z sauny IR

Z sauny na podczerwień warto korzystać w szczególności w okresie jesienno-zimowym, a także w czasie przesilenia wiosennego. Jest to doskonały sposób na poprawę odporności organizmu oraz relaks. Sauna tego typu sprawdzi się również w przypadku sportowców lub osób hobbystycznie uprawiających sporty. Ciało w saunie wypoczywa, odpręża się, a proces regeneracji komórek zostaje znacznie przyspieszony.

Wróć na blog