Czapki do sauny – rodzaje i zastosowanie

Regularne odwiedzanie sauny to terapia dla ciała i duszy. Jednak aby osiągać oczekiwane efekty niezbędne jest przestrzeganie obowiązujących zasad. Pamiętaj – bezpieczeństwo to podstawa! Coraz częściej zaleca się zakrywanie głowy. Czapki do sauny zyskują na popularności. Jednak czy ich stosowanie to chwilowa moda czy konieczność? Jakie są ich rodzaje i po co się je stosuje? Odpowiadamy!

Po co zakrywać głowę w saunie?

Głównym powodem, dla których stosuje się czapki w saunie jest ochrona głowy. Z fizjologicznego punktu widzenia przegrzewanie zarówno skóry głowy, jak i znajdujących się wewnątrz narządów nie jest wskazane. Warunki panujące w saunie to także duże wyzwanie dla włosów. Wysoka temperatura, wilgotność czy – w przypadku sauny suchej – wysuszanie, sprawiają, że kosmyki stają się osłabione, tracą swoją sprężystość i zdrowy wygląd. Poprzez stosowanie nakrycia głowy ochronę zyskują cebulki i łodygi włosów, ale również skóra głowy. Po czapkę powinny sięgać również osoby pozbawione włosów. Odsłonięta skóra jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę. Poprzez jej okrycie zapobiegniesz przed przegrzaniem.

Sauna, niezależnie od jej rodzaju – fińska, parowa czy sauna na podczerwień, to rewelacyjny sposób na poprawę odporności i świetna metoda relaksu. Z odpowiednim przygotowaniem nie ma obaw o ewentualne skutki uboczne.

Rodzaje czapek do sauny

Na rynku dostępne są różne rodzaje czapek do sauny. Spotkać można między innymi lniane, bawełniane czy wełniane, jednak najczęściej wykorzystywanym materiałem jest filc. To tkanina otrzymywana z miękkich włókien. Tym, co sprawia, że króluje nad pozostałymi rodzajami są niebywałe właściwości termiczne. Rewelacyjnie izoluje głowę od panującej na zewnątrz wysokiej temperatury, tym samym zapewniając maksymalną ochronę. Ponadto, filc jest materiałem bardzo wytrzymałym na rozciąganie, ścieranie czy rozrywanie. Nawet po dłuższym stosowaniu czapka się nie odkształca i zachowuje swój pierwotny wygląd.

Poza tkaniną, z jakiej zostały wykonane, czapki do sauny różnią się od siebie również designem. To element, który poza właściwościami prozdrowotnymi jest swego rodzaju elementem dekoracyjnym, dlatego decydując się na jej zakup warto wybrać model, który będzie zgodny z Twoim gustem. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych projektach oferując czapki w różnych kolorach, z najróżniejszymi wzorami. Duży wybór to gwarancja, że z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Wróć na blog