Czego nie robić w saunie? 5 grzechów głównych!

Saunowanie to skuteczny sposób na pozbycie się toksyn z organizmu, oczyszczenie skóry i poprawę naturalnej odporności. Ostatnimi czasy sauny zyskują na popularności, co sprawia, że stanowią nieodłączny element niemal każdej nowoczesnej pływalni czy SPA. Jak z nich korzystać, by nie wyjść na laika i ignoranta? Oto 5 grzechów, których lepiej nie popełniać w czasie wizyty w saunie.

1. Nie wchodź do sauny w stroju kąpielowym

Sauna to miejsce, gdzie przebywa się nago. Strój kąpielowy (nawet bikini) może redukować pozytywne efekty korzystania z sauny, a także doprowadzić do reakcji alergicznej skóry, gdyż sztuczny materiał, z jakiego jest wykonany, ulega stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Jednocześnie pod powierzchnią stroju powstają niebezpieczne bakterie. Jeśli krępujesz się przebywać w saunie nago, zawsze możesz osłonić intymne miejsca ręcznikiem.

2. Nie siadaj bezpośrednio na deskach

Saunowego laika poznaje się po tym, iż tuż po wejściu do kabiny sauny zasiada bezpośrednio na drewnianych deskach, nie troszcząc się o zasady higieny. Nie jest to wskazane, gdyż drewno wchłania pot i miejsce takie szybko pokrywa się groźnymi zarazkami. Zamiast tego, usiąść należy na uprzednio rozłożonym na ławce ręczniku.

3. Zachowaj w saunie ciszę i spokój

Sauna jest dla wielu osób sposobem na relaks i odpoczynek. Głośno się śmiejąc, rozmawiając czy słuchając muzyki, możesz skutecznie odebrać im tę przyjemność, a jednocześnie narazić się na ich zdenerwowanie. Pamiętaj, w saunie każdy chce czuć się dobrze.

4. Nie chodź tam i z powrotem

Żeby odczuć efekty saunowania, należy pozostać w gorącym pomieszczeniu przez co najmniej 8-10 min. Chodząc tam i z powrotem, nie tylko niwelujesz efektywność procesu, lecz także, często otwierając drzwi, powodujesz przeciągi, przez co następują wahania temperatury wewnątrz sauny. Może to irytować inne osoby korzystające z pomieszczenia, a także zakłócać ich spokój.

5. Nie zapomnij o prysznicu

Prysznic to drugi podstawowy element saunowania. Do sauny nie wchodzi się bez uprzedniego zmycia z siebie potu i kosmetyków oraz przygotowania ciała na wyższą temperaturę. W przerwach od sauny bierze się prysznice naprzemienne, a na koniec procesu – prysznic chłodny. Nie powinno się wychodzić z sauny prosto do basenu. To niegrzeczne i niehigieniczne. Pewnie i ty nie chciałbyś pływać w wodzie, do której wchodzą bardzo spoceni ludzie.

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli Ci bez lęku udać się na swoją pierwszą wizytę do sauny. Pamiętaj, że w razie popełnienia faux pas zawsze możesz przeprosić, a jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort, możesz po prostu opuścić saunę.

 

Wróć na blog