Saunowanie to skuteczny sposób na pozbycie się toksyn z organizmu, oczyszczenie skóry i poprawę naturalnej odporności. Ostatnimi czasy sauny zyskują na popularności, co sprawia, że stanowią nieodłączny element niemal każdej nowoczesnej pływalni czy SPA. Jak z nich korzystać, by nie wyjść na laika i ignoranta? Oto 5 grzechów, których lepiej nie popełniać w czasie wizyty w saunie.
Sauna to miejsce, gdzie przebywa się nago. Strój kąpielowy (nawet bikini) może redukować pozytywne efekty korzystania z sauny, a także doprowadzić do reakcji alergicznej skóry, gdyż sztuczny materiał, z jakiego jest wykonany, ulega stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Jednocześnie pod powierzchnią stroju powstają niebezpieczne bakterie. Jeśli krępujesz się przebywać w saunie nago, zawsze możesz osłonić intymne miejsca ręcznikiem.
Saunowego laika poznaje się po tym, iż tuż po wejściu do kabiny sauny zasiada bezpośrednio na drewnianych deskach, nie troszcząc się o zasady higieny. Nie jest to wskazane, gdyż drewno wchłania pot i miejsce takie szybko pokrywa się groźnymi zarazkami. Zamiast tego, usiąść należy na uprzednio rozłożonym na ławce ręczniku.
Sauna jest dla wielu osób sposobem na relaks i odpoczynek. Głośno się śmiejąc, rozmawiając czy słuchając muzyki, możesz skutecznie odebrać im tę przyjemność, a jednocześnie narazić się na ich zdenerwowanie. Pamiętaj, w saunie każdy chce czuć się dobrze.
Żeby odczuć efekty saunowania, należy pozostać w gorącym pomieszczeniu przez co najmniej 8-10 min. Chodząc tam i z powrotem, nie tylko niwelujesz efektywność procesu, lecz także, często otwierając drzwi, powodujesz przeciągi, przez co następują wahania temperatury wewnątrz sauny. Może to irytować inne osoby korzystające z pomieszczenia, a także zakłócać ich spokój.
Prysznic to drugi podstawowy element saunowania. Do sauny nie wchodzi się bez uprzedniego zmycia z siebie potu i kosmetyków oraz przygotowania ciała na wyższą temperaturę. W przerwach od sauny bierze się prysznice naprzemienne, a na koniec procesu – prysznic chłodny. Nie powinno się wychodzić z sauny prosto do basenu. To niegrzeczne i niehigieniczne. Pewnie i ty nie chciałbyś pływać w wodzie, do której wchodzą bardzo spoceni ludzie.
Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli Ci bez lęku udać się na swoją pierwszą wizytę do sauny. Pamiętaj, że w razie popełnienia faux pas zawsze możesz przeprosić, a jeśli poczujesz jakikolwiek dyskomfort, możesz po prostu opuścić saunę.