Sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie są stałymi bywalcami saun. Wiąże się to z szeregiem korzyści, jakie daje człowiekowi regularne poddawanie się kąpielom w saunie fińskiej. Dziś postaramy się przedstawić wam niektóre z nich. Wierzymy, że odkryjesz dzięki nim również w sobie konieczność spróbowania tej niezwykłej formy odprężenia i relaksu.
Chcąc korzystać z dobrodziejstw sauny, warto poznać zasady bezpiecznego korzystania z sauny. W zależności od rodzaju saun, a jest ich dość sporo, mamy różne sposoby kąpieli. Różnią się one czasem pozostawania wewnątrz sauny, okresem schładzania.
Sauna fińska to sauna sucha, nazywana jest też sauną szwedzką, zwykle zbudowana jest z drewna. Jej charakterystyczną cechą jest panująca w jej środku wysoka temperatura (85. °C do 120 °C) oraz niska wilgotność powietrza (około 10%). Jest ona idealna jako uzupełnienie leczenia:
problemów mięśniowych,
reumatoidalnego zapalenia stawów,
zapaleniem stawów kręgosłupa,
astmy oskrzelowej,
zawałów serca (po wcześniejszej konsultacji lekarskiej i uzyskania pozytywnych wyników badań, zwykle po pół roku od zawału).
Z tego typu seansów należy korzystać nie częściej niż raz w tygodniu. Pojedyncze seanse w saunie powinny być krótkie około 12-minutowe. Dłuższe seanse (około 15-minutowe), stosuje się w saunach mokrych. W nich temperatura sięga 75 – 90 °C, a wilgotność powietrza przekracza 40%. Warto tu zaznaczyć, że sauna mokra to nie sauna parowa (łaźnia rzymska). Różnią się one między sobą przede wszystkim wilgotnością powietrza. W łaźni rzymskiej sięga ona 100%. Z tego względu sauny parowe wykonane są z tworzyw sztucznych, ceramiki lub szkła hartowanego.
Sportowcy korzystają z saun, aby zwiększyć efektywność treningów. Największe pozytywne efekty przynosi sauna w treningach wytrzymałościowych. To świetny sposób na poprawę wydolności organizmu. Kąpiele w saunie poprawiają ogólny stan zdrowia. Dzięki nim następuje szybsza regeneracja mięśni, a do tego, to świetny sposób na budowanie odporności organizmu. Sauna po treningach musi być jednak stosowana z rozwagą. Nieumiejętne korzystanie z niej, może wiązać się z utratą zdrowia, a nawet z sytuacjami zagrażającymi życiu sportowca.
Należy absolutnie zaprzestać chodzić na kąpiele w saunie od razu po zakończeniu treningu. Najlepiej odłożyć seanse w saunie na następny dzień. Musimy pamiętać, aby dać naszemu ciału czas na powrót do normy po wysiłku. Nasz organizm szybciej się zregeneruje podczas seansów saunie, jeśli korzystać z niej będziemy, pamiętając by:
Po zakończonych zajęciach gimnastycznych, treningu odpocząć, a wizytę w saunie przełożyć na dzień po treningowy,
Koniecznie przyjmować zwiększoną ilość płynów, najlepiej wody na minimum 2 – 3 godziny przed kąpielą w saunie,
Dzielić pobyt w saunie na cykle maksymalnie 15 minutowe,
Korzystać z sauny regularnie, ale nie częściej niż 2 razy w tygodniu.