Aby budowa sauny przebiegła sprawnie i szybko, warto pomyśleć o niej już w fazie projektowania nowego budynku. Jeśli jednak pomysł ten pojawia się później, saunę bez kłopotu można także zaaranżować w domu już istniejącym. Wystarczy zagospodarować pomieszczenie o powierzchni około 1,5 m2 z możliwością doprowadzenia instalacji elektrycznej, która będzie zasilała piec.
Budowa sauny nie jest zadaniem, które wymaga szczególnej wiedzy. Dla kogoś, kto lubi majsterkować i ma w tym zakresie pewne doświadczenie, samodzielne wykończenie pomieszczenia pod saunę nie powinno stanowić wielkiego wyzwania. Budowa sauny na własną rękę może jednak zająć nawet kilka tygodni. Aby mieć całkowitą pewność, że sauna będzie bezpieczna i przy tym estetyczna, warto zlecić realizację tego projektu specjalistom. Po uzgodnieniu wszystkich niezbędnych szczegółów dotyczących wymiarów i układu wnętrza, budowa sauny zajmie nam nie więcej niż 2-3 dni. W tym czasie dokonamy instalacji pieca, zadbamy o prawidłową wentylację pomieszczenia, a także zamontujemy ławki i oświetlenie. Dzięki doświadczeniu i znajomości zasad sztuki budowania sauny, nasza realizacja zagwarantuje szybkie nagrzewanie się pomieszczenia, właściwy ruch powietrza, a ponadto estetyczny wygląd siedzisk przez kolejne lata użytkowania.
W planach dotyczących budowy sauny warto uwzględnić także miejsce przeznaczone do schładzania ciała oraz odpoczynku. Biorąc pod uwagę konieczność skorzystania z natrysku po sesji w saunie, dobrze jest, by tuż obok znajdowała się łazienka. Na pełen komfort z pewnością wpłynie również umieszczenie w pobliżu leżaków, uzupełniających domową strefę SPA. Niewątpliwym plusem byłaby też możliwość wyjścia do ogrodu, na taras lub balkon.