Prozdrowotne właściwości korzystania z sauny znane są od wieków. Oprócz poprawy stanu fizycznego i psychicznego, gorąca sauna pozytywnie wpływa na stan naszej skóry. W jaki sposób wysoka temperatura oddziałuje na cerę?
Przebywanie w gorącej saunie sprawia, że temperatura naszej skóry podnosi się o około 10°C, rosnąc tym samym do 40°C. Powoduje to naturalną reakcję obronną organizmu człowieka, a więc pocenie się. Głównym celem tego zjawiska jest schładzanie ciała, ale wraz z potem usuwane są ze skóry wszelkiego typu szkodliwe substancje, takie jak toksyny, bakterie, sól czy wydzielina łojowa. Pod wpływem wilgoci częściowo usunięty zostaje również zrogowaciały naskórek.
Korzystanie z sauny fińskiej ma dwie, równie istotne fazy. Podczas pierwszej intensywnie rozgrzewamy nasze ciało, przebywając w gorącym pomieszczeniu. Wysoka temperatura nawet trzykrotnie przyspiesza procesy metaboliczne zachodzące we wnętrzu skóry. Następuje jej dynamiczna regeneracja, a więc zastąpienie starych komórek młodszymi. Ze znacznie większą intensywnością tworzone są także naturalne przeciwciała. Wszystko to wpływa na elastyczność i gładkość skóry.
W drugiej fazie korzystania z sauny schładzamy ciało przy pomocy zimnej wody. Etap ten jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala utrzymać wilgotność skóry, dzięki czemu nie jest ona przesuszona. Gwałtowna zmiana temperatury stymuluje także pracę naczyń krwionośnych. Są one odpowiedzialne za dostarczanie składników odżywczych do wszystkich warstw skóry, co w konsekwencji wpływa na szybkość jej regeneracji.
Pozytywne oddziaływanie sauny na cerę jest niezaprzeczalne. To zdrowy i prosty zabieg, z którego można korzystać bez żadnych ograniczeń.