Nie od dzisiaj wiadomo, że korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Przede wszystkim odtruwa z toksyn i substancji szkodliwych dla organizmu. Hartuje i podnosi odporność.
Sauna zalecana jest osobom cierpiącym na problemy z krążeniem krwi, gdyż w bardzo wyraźny sposób je poprawia. Nie do przecenienia jest także jej wpływ na psychikę. Nawet krótki pobyt w saunie poprawi nam nastrój i zrelaksuje. Rozluźni spięte mięśnie i odpręży. Jak po zdrowie, to do sauny. Zaraz, zaraz… a skąd w niej taka wilgoć?
W każdej saunie ustawiony jest piec, w którym znajdują się kamienie, rozgrzewające się do temperatury kilkuset stopni Celsjusza. Jego pracę kontroluje regulator elektroniczny, którym programuje się czas pracy pieca oraz temperaturę. A wilgotność zależy od rodzaju sauny.
Sauna sucha to najgorętszy rodzaj sauny, a temperatura wynosi w niej od 90 do 110°C. Wilgotność w tego typu saunie nie przekracza 10%. Ze względu na gwałtowne wysuszanie się w niej skóry, nie jest zalecane korzystnie z niej częściej niż raz w tygodniu.
W tego typu saunie temperatura w oscyluje na poziomie 45-65° C, jest za to bardzo wilgotno; na poziomie około 40-60%. W specjalnych piecach umieszczane są pojemniki na zioła i olejki eteryczne. Przez nie przechodzi para, nasycając jednocześnie całe powietrze, stąd wilgoć. Sauna parowo-ziołowa służy przede wszystkim do inhalacji.
W fińskiej saunie wilgoć uzyskuje się poprzez polewanie kamieni wodą, przez co wilgoć osiąga poziom nawet 35%. Panuje w niej temperatura od 70 do 90°C. Działanie tego typu sauny opiera się na kontrolowanej, intensywnej zmianie temperatury z bardzo wysokiej do bardzo niskiej.
Alternatywą dla tradycyjnych saun są sauny na podczerwień. Wykorzystywane są w nich promienie IR, pochodzące z ceramicznych promienników podczerwieni. Głęboko wnikają w ciało, nie powodując jednocześnie nadmiernego przegrzania tkanek.
Jeśli tylko nie mamy przeciwwskazań, korzystajmy z sauny, gdyż wpłynie to pozytywnie na nasze samopoczucie.