Jak przygotować organizm do sauny po basenie?

Dbałość o ciało i dobre samopoczucie jest niemal od zarania dziejów połączone z naszymi potrzebami. Najważniejszą aktywnością jest ruch, który powinien był połączony z odpowiednią regeneracją i relaksacją organizmu. Sprzyja temu pływanie na basenie z późniejszą wizytą w saunie. Obie te aktywności się znakomicie ze sobą łączą, pod warunkiem właściwego przygotowania organizmu. Najważniejszą zasadą jest korzystanie z sauny po basenie – nigdy odwrotnie. Organizm musi się odpowiednio przygotować do takiej wizyty, poprzez rozgrzanie mięśni, które zapewnia pływanie. Zmęczone mięśnie mają szansę na regenerację dzięki dogrzaniu w saunie, a organizm przyspieszając metabolizm, zmniejsza ryzyko powstawania zakwasów. A jakie są inne zasady korzystania z sauny po basenie?

Odpoczynek

Choć wydawać by się mogło, że wystarczający będzie odpoczynek w saunie, po skończonym treningu, należy pamiętać, że wysokie temperatury, szczególnie gdy korzystamy z sauny fińskiej, są dla organizmu wyzwaniem. Z tego powodu, po wyjściu z basenu lub w samym basenie, konieczna jest chwila wytchnienia. Warto skorzystać z basenowych stref relaksu, takich jak jacuzzi lub po prostu zrelaksować się w wodzie, dając mięśniom czas na odpoczynek. Można też poleżeć na leżaku. Dopiero wtedy warto rozpocząć dalsze przygotowania przed wejściem do sauny.

Prysznic po basenie

Przed wejściem do sauny, konieczne jest wzięcie prysznica. Woda w basenach jest silnie chlorowana, a jej pozostałości na cele w wysokiej temperaturze nie są korzystne dla skóry. Letni prysznic pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń na skórze, co jest bardzo ważne, gdyż w wysokiej temperaturze otwierają się pory, przez które mogą wnikać do głębi skóry zanieczyszczenia. Taki prysznic jest też momentem ustabilizowania i wstępnego relaksu dla organizmu.

A może sauna przed basenem?

Może się wydawać, że skorzystanie z sauny przed wysiłkiem fizycznym w basenie jest dobrym pomysłem na pobudzenie i rozgrzanie mięśni, które będą przygotowane na pływanie. Nic bardziej mylnego. Sauna eksploatuje organizm, a rozgrzane mięśnie w chłodnej wodzie są podatne na uszkodzenia. Ponadto przyspieszona praca serca, która wynika z przebywania w saunie, nie wpływa korzystnie na wydolność organizmu podczas treningu. Zdecydowanie należy zatem postawić na wizytę w saunie po basenie, co jest znacznie bezpieczniejsze, korzystniejsze i efektywniejsze.

Korzyści z sauny po treningu

Sauna po wyjściu z basenu to szereg zalet, których nie sposób przecenić. Przede wszystkim to czas relaksu dla ciała i ducha. Sam trening powoduje wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Sauna daje wytchnienie, ciszę i chwilę relaksu. Korzystnie wpływa na ciało, poprawiając metabolizm mięśni i łagodząc ich napięcia. Sauna wpływa też doskonale na stan skóry, gdyż poprzez otwarte pory organizm pozbywa się zanieczyszczeń. Ponadto poprawia się także działanie układu immunologicznego, sprawiając, że jesteśmy zdrowsi i bardziej odporni na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Wróć na blog