Jak sauna wpływa na włosy?

Wysokie temperatury z reguły nie wpływają korzystnie na włosy. W wyniku ich działania pasma stają się łamliwe i przesuszone. Da się to zauważyć np. przy codziennym używaniu prostownicy, lokówki lub suszarki. W saunach również panują wysokie temperatury, przez co wiele osób zastanawia się, czy takie seanse mogą niszczyć kosmyki. Jak jest w rzeczywistości? Sprawdź, jaki wpływ na kondycję włosów ma częste korzystanie z sauny.

Jak włosy reagują na temperatury panujące w saunie?

Wydawać by się mogło, że warunki panujące w saunach fińskich i infrared, nie są sprzyjające dla włosów. Takie twierdzenie nie do końca znajduje jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości. Prawdą jest, że wysokie temperatury prowadzą do rozchylania się łusek włosowych, co przyspiesza wyparowywanie z nich wody. Częsta ekspozycja na wysoką temperaturę może zatem prowadzić do przesuszenia lub osłabiania pasm, ale istnieją sposoby, by temu zapobiec. Co więcej, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu włosy mogą nawet na saunowaniu zyskać, dlatego wcale nie trzeba od razu rezygnować z tej przyjemności. Warto jednak wiedzieć, jak je chronić.

Jak przygotować włosy do wizyty w saunie?

Aby zabezpieczyć włosy przed działaniem wysokiej temperatury, pamiętaj, by nie korzystać z sauny, gdy są mokre. W mokrych kosmykach szybciej otwierają się łuski włosowe, w efekcie czego tempo wyparowywania z nich wody, jest dużo większe. Najlepiej na czas seansu okryć je też ręcznikiem lub bawełnianym czepkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie również nałożenie na pasma odżywczej maski. Dzięki podwyższonej temperaturze włosy lepiej wchłoną zawarte w niej składniki odżywcze. Poza tym taka warstwa ochronna zabezpieczy je przed bezpośrednią ekspozycją na ciepło, co w konsekwencji nie doprowadzi do ich przesuszania.

Wróć na blog