Jak urozmaicić zabiegi w saunie?

Korzystanie z sauny cieszy się niesłabnącą popularnością, ponieważ jest to nie tylko świetne miejsce na zażycie zasłużonego odpoczynku, ale także uniwersalny sposób na oczyszczenie, regenerację oraz wzmocnienie całego organizmu. Istnieje jednak kilka dodatkowych opcji, jakie warto wdrożyć, aby w pełni cieszyć się korzyściami wynikającymi z regularnych wizyt w domowej saunie. Dzięki zastosowaniu paru prostych trików można znacząco poprawić efekty przeprowadzanych zabiegów pielęgnacyjnych, a przy okazji uporządkować myśli, uspokoić ducha i odnaleźć inspirację, która przyda się w innych dziedzinach życia.

Co warto robić podczas kąpieli w saunie?

  • Weź prysznic przed i po skorzystaniu z sauny

Wzięcie prysznica przed wejściem do kabiny sauny powoduje, że z powierzchni skóry mogą zostać usunięte pozostałości kosmetyków, kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które zatykają pory, utrudniając swobodne pocenie się. Należy także pamiętać, aby podczas kąpieli kończącej sesję w saunie nie stosować żelu do mycia ciała – zamiast tego warto po prostu opłukać się wodą, dzięki czemu można uzyskać głęboki efekt orzeźwienia.

  • Odpręż się podczas masażu

Masaż i sauna to doskonale współpracujący duet, który łagodzi wiele fizycznych dolegliwości związanych ze stresem i zmęczeniem. To również świetne remedium pomagające wchłonąć kwas mlekowy, który powstaje na skutek wzmożonej aktywności fizycznej. Można zdecydować się na ręczny masażer, choć wielbiciele tradycji zalecają wybranie tzw. vihta lub vasta – terminy te odnoszą się do popularnych w Finlandii wiązek ze świeżych gałązek brzozowych, które są stosowane do delikatnego biczowania się. Okazuje się, że okładanie się gałązkami nie tylko stymuluje skórę i działa relaksująco na mięśnie, ale nawet pomaga złagodzić podrażnienia wywołane ukąszeniami komarów.

  • Uprawiaj jogę

Nie ma lepszego momentu na ćwiczenie jogi niż pobyt w saunie. Wykonywanie pozycji (tzw. asan) w rozgrzanym pomieszczeniu sprawia, że mięśnie będą znacznie bardziej zrelaksowane i giętkie niż w normalnych warunkach, a to pomoże zwiększyć zakres ruchu kończyn, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz odnaleźć właściwy balans. Joga uprawiana w saunie jest też świetnym uzupełnieniem treningu np. dla tancerzy, biegaczy i profesjonalnych sportowców.

  • Medytuj

Niezależnie od tego, czy chodzi o uporządkowanie spraw osobistych, czy po prostu o zastanowienie się nad sferą duchową, dobrym pomysłem na urozmaicenie wizyty w saunie jest medytacja. Branie powolnych, głębokich wdechów pozwoli z jaśniejszym umysłem i lżejszym sercem przemyśleć pewne sprawy, a proces odnowy ciała uzupełniony o oczyszczenie umysłu sprawi, że po wyjściu z sauny poczujemy się naładowani energią.

  • Skuś się na maseczkę

Wizyta w saunie to również świetna okazja, aby wyprawić swojej skórze prawdziwą ucztę ze składników odżywczych w formie maseczki. Maseczka nałożona przed pobytem w saunie zapewni delikatnej skórze twarzy odpowiednią ochronę przed podwyższoną temperaturą, natomiast użyta już po kąpieli – sprawi, że zawarte w niej składniki pielęgnacyjne zostaną szybko wchłonięte przez otwarte, głęboko oczyszczone pory.

Wróć na blog