Kabiny ciepła Infrared – dobroczynne działanie podczerwieni

Niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone odgrywa znaczącą rolę w eliminowaniu wielu dolegliwości i poprawia kondycję całego organizmu. Właściwości te zostały wykorzystane w kabinach Infrared, w których emitowane ciepło pochłaniane jest bezpośrednio przez tkanki.

Dobroczynne działanie promieniowania podczerwonego

Promieniowanie podczerwone wykorzystywane w saunach jest odmianą promieniowania elektromagnetycznego o długości fali od 700 do 15 000 nm. Jego korzystny wpływ na ludzki organizm odkryto już wiele lat temu, a przez ostatnie ćwierć wieku wciąż prowadzone są badania nad tym fenomenem.

O skuteczności podczerwieni świadczy jej powszechne zastosowanie w fizjoterapii. Oznacza to, że korzystając z kabiny IR, stale poddawani jesteśmy działaniu terapeutycznemu podobnemu do tego uzyskiwanego przez naświetlania lampą Sollux. Zgodnie z dowodami naukowymi podczerwień skutecznie oddziałuje na tkanki narządów, które absorbują generowane przez nią ciepło. W krajach Dalekiego Wschodu takie naświetlanie stanowi typowy element wielu terapii medycznych. Emitowane w kabinach IR promieniowanie ma zakres 2,57,4 mikrona, a zaletą ich konstrukcji są małe wymiary – zmieszczą się one nawet w niewielkiej łazience lub na balkonie. Kabiny Infrared są też mało wymagające pod względem poboru mocy, dlatego nie wpływają znacząco na wysokość rachunków za prąd.

Kabiny IR – korzyści dla zdrowia

Podobnie jak fizjoterapia, tak i codzienne sesje w kabinie IR przynoszą korzyści dla naszego zdrowia. Z działania promieni podczerwonych będą szczególnie zadowolone te osoby, które dbają o linię lub chcą się pozbyć kilku zbędnych kilogramów. Absorbowanie ciepła przez tkanki powoduje przyspieszenie przemiany materii, a tym samym chudnięcie. Jak wskazuje podręcznik fizjologii medycznej Guytona, podniesienie temperatury ciała o 1 st. C powoduje wzrost spalania kalorii o 30%, a do wyprodukowania 1 grama potu potrzeba 0,586 kcal. Dodatkową korzyścią z korzystania z promieniowania IR jest możliwość wypocenia dzięki niemu toksyn oraz skuteczniejsza eliminacja cellulitu.

Nie bez znaczenia jest działanie podczerwieni również dla układu krążenia. Nagrzewanie przyspiesza pracę serca, a co się z tym wiąże – wzmacnia je. Korzystanie z kabin IR pozwala również trwale rozciągnąć miękkie elementy stawów, a co za tym idzie – zwiększyć zakres ich ruchu i ograniczyć ryzyko urazów.

Wróć na blog