Korzystanie z sauny to ogromny relaks dla ciała. Przyjmuje się, że kąpiel parowa pozytywnie wpływa na układ krążeniowy, a przy okazji oddziałuje na zdrowie profilaktycznie i pomocniczo.
Wszystko dlatego, że korzystanie z sauny m.in. chroni przed przeziębieniami, bo szok termiczny uodparnia organizm. Ponadto zażywanie kąpieli w saunie okazuje się pomocne w leczeniu różnych urazów fizycznych. Z sauny może skorzystać praktycznie każdy (o ile nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych). Kąpiele parowe mogą być zbawienne dla organizmu i nierzadko lekarze zalecają korzystanie z nich. Tak może być choćby w przypadku astmatyków. Nawet w medycynie panuje przeświadczenie, że co za dużo, to niezdrowo i należy wiedzieć, jak często można przekraczać próg drzwi sauny, aby samemu sobie nie zaszkodzić.
Sauna to nie tylko standardowe pomieszczenie z gorącą parą, jej rodzajów jest kilka. Należą do nich:
Każda z powyższych saun różni się źródłem ciepła, wysokością temperatury wewnątrz oraz zaleceniami co do korzystania. Na przykład sauna parowa dobrze służy przy chorobach kręgosłupa, natomiast sauna fińska (zwana też klasyczną) przy anemii. Oprócz tego istotna jest kwestia komfortu. Osoby ciężko znoszące wysoką temperaturę prędzej skorzystają z sauny mokrej (ok. 40-50°C) lub kabiny infrared (45-60°C) niż z klasycznej suchej sauny (90-110°C).
Sauny fińskie charakteryzują się niskim poziomem wilgotności i zaleca się korzystanie z nich regularnie, najlepiej raz w tygodniu. Kąpiel w saunie suchej powinna składać się z trzech etapów, z których żaden nie powinien trwać dłużej niż kwadrans. Znacznie częściej można relaksować się w saunie parowej, bo nawet trzy razy w tygodniu. Wtedy jednak należy skrócić sesję do dwóch maksymalnie 15-minutowych etapów.
Jeszcze inaczej jest w przypadku saun na podczerwień. Kabiny infrared wykorzystują promienie podczerwieni, w związku z czym nie nagrzewają powietrza w łaźni, ale jedynie ciało. Nie trzeba przy tym bać się jej efektów, gdyż ten rodzaj sauny nie wykorzystuje szkodliwych promieni UV. W związku z tym można w niej relaksować się nawet codziennie i to w sesji wydłużonej aż do 45 minut. Podobnie jak w przypadku sauny suchej i mokrej, nie powinno się nadużywać możliwości, jakie oferują kabiny podczerwieniowe.