Koloroterapia (chromoterapia) to jedna z niekonwencjonalnych metod leczniczych. Polega ona na eksponowaniu danej osobie odpowiednich barw, które oddziałują na jej organizm. Koloroterapię stosowano już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Na jakiś czas o niej zapomniano, jednak wróciła do łask pod koniec XIX wieku za sprawą Duńczyka Edwina Babbitt’a. Jak różne kolory działają na ludzi?
Kolor biały poprawia samopoczucie, koi ból i rozpacz, przynosi ulgę i wrażenie spokoju. Biały pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Gdy otaczamy się bielą, podświadomie mamy potrzebę dużej zmiany w życiu. Kolor biały dobrze pomaga zwalczać choroby skóry, regeneruje tkanki i leczy stany depresyjne.
Kolor czerwony stymuluje ambicje, żywotność i… namiętność. Wpływa pozytywnie na skupienie, wyprowadza z melancholii. Czerwienia leczy się przeziębienia, ale także podwyższa ciśnienie, leczy bóle pleców i krzyża, oraz choroby krwi.
Kolor niebieski wycisza, uspokaja i zwiększa inwencję. Wprowadza nastrój koncentracji i harmonię. Pomaga w walce z bezsennością, poprawia przemianę materii. Kolor niebieski wpływa pozytywnie na pracę serca i krążenie. Jest pomocy przy leczeniu bólu stawów, kontuzji, chorób pęcherza i bólu uszu. Używa się go także przy leczeniu anginy.
Zielony to kolor równowagi i spokoju. Doskonale koi nerwy i redukuje napięcie. Jest pomocny przy obniżaniu gorączki. Używany jest także przy leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Żółty pobudza. Otwiera człowieka na różne bodźce, wzmacnia nerwy, ułatwia zapamiętywanie. Pomaga redukować stres, przemęczenie, a także przeziębienia. Dobrze wpływa na mięśnie i skórę. Jest sprzymierzeńcem kobiet z menopauzą.
Koloroterapia dotyczy wielu dziedzin życia. Kolorami można leczyć nie tylko odpowiednio urządzając wnętrza, ale także… przygotowując kolorowe potrawy. Dobrą okazją do sprawdzenia zalet kolroterapii jest budowa sauny fińskiej w swoim domu. Można w niej zamontować specjalne lampy, które świecą w pożądanym kolorze. Kąpiel w saunie to czas, gdy człowiek ma chwilę dla siebie i może skupić wzrok na kolorowej poświacie. Dlatego koloroterpia w tym miejscu przynosi wyjątkowe efekty.