Łaźnia parowa, zwana też czasem rzymską, jest swoistą modyfikacją sauny i tak jak ona, jest równie popularna. Nie powinno się jednak mylić jej z sauną parową, gdyż jest to inny rodzaj kąpieli. W saunie panuje bardzo wysoka, mogąca przekraczać nawet 100°C temperatura i wilgotność rzędu 5-30%. Podobnie jest z sauną parową, tam jednak temperatura jest niższa (do 70°C), zaś wilgotność może sięgać 60%. Ciągle jednak jest to konstrukcja drewniana, znana z klasycznej sauny fińskiej. Tymczasem w łaźni parowej temperatura utrzymuje się na poziomie 40-55°C, wilgotność sięga 100%, ale pomieszczenie nie jest wyłożone drewnianymi panelami, tylko kaflami lub mozaiką, czasem elementami z akrylu. Ten typ kąpieli rozpowszechniony jest pod nazwą łaźni rzymskiej, jednak zabiegi takie w przeszłości rozwijały się niezależnie w kilku miejscach globu, m.in. na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Środkowej oraz Turcji, skąd zapewne trafiły do Rzymu i stamtąd wreszcie – do całej Europy. Od tego czasu łaźnie parowe stały się nie tylko miejscami, w których można było dokonać ablucji, ale również odprężyć się i zrelaksować. Dziś są już niemal w każdym większym salonie odnowy biologicznej, sanatorium czy w kompleksach wypoczynkowych typu SPA.
Kąpiel w łaźni parowej z pewnością nas zrelaksuje. Ale czy są jeszcze jakieś inne zalety wdychania gorącej pary wodnej? Owszem! Przede wszystkim jest pomocna w leczeniu schorzeń układu oddechowego, rozumie to każdy, kto choć raz robił sobie inhalację. Dodatkowo kąpiele w łaźni rzymskiej ułatwiają oczyszczanie się zatok przynosowych, zwłaszcza w stanach alergii. Inhalacje parą wpływają również pozytywnie na ogólne zwiększenie właściwości immunologicznych organizmu. Nie zapominajmy również o ogólnej poprawie krążenia, oczyszczeniu organizmu z toksyn poprzez wzmożoną potliwość, łagodzeniu spastyczności mięśni, wzmocnieniu, pomaga w infekcjach skórnych.
A na jakiej zasadzie działają współczesne łaźnie rzymskie? Stosują one nowoczesne wytwornice (generatory) pary, urządzenia napędzane elektrycznie (często prądem trójfazowym) o mocy roboczej dostosowanej do kubatury pomieszczenia.
Generatory pary są w pełni zautomatyzowane, wyposażone je w czujniki zezwalające na wykrycie obecności wody, grzałki umożliwiające wielogodzinną pracę oraz obudowy ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, co jest niezbędnym rozwiązaniem w warunkach tak wysokiej wilgotności powietrza. Umieszczone na zewnątrz łaźni urządzenie połączone jest z siecią zimnej wody i dzięki grzałkom wytwarza parę wodną, która następnie jest poprzez dysze wtłaczana do właściwego pomieszczenia.