Montaż sauny na poddaszu

Chyba każdy z nas słyszał o tym, jak regularne kąpiele w saunie dobrze wpływają na ludzkie zdrowie. W dzisiejszych czasach, aby skorzystać z sauny, nie trzeba regularnie chodzić do SPA – saunę fińską można zamontować w swoim domu lub mieszkaniu. Wiele osób nie chce przeprowadzać remontu łazienki, aby wstawić do niej saunę. Zamiast tego szukają one niezagospodarowanych części domu. Dlatego też coraz więcej właścicieli domów decyduje się na montaż sauny na poddaszu. Co warto o nim wiedzieć?

Sauna w domu

Budowę sauny najlepiej jest zlecić doświadczonej firmie. Jej wnętrze zazwyczaj wyłożone jest drewnem: cedrem, jodłą kanadyjską, świerkiem skandynawskim, drewnem osikowym, lipą, lub drewnem termo. Podłogę sauny czasami wykańcza się terakotą lub tworzywami sztucznymi. Warto pamiętać o tym, że nie może ona być zbyt śliska. Część osób zaleca wykonanie w podłodze odpływu wody, aby kabinę łatwo można było sprzątać. Przy planowaniu sauny niezwykle istotne jest zadbanie o wydajną wentylację. Przede wszystkim dzięki niej kąpiele będą przyjemne, a sauny nie zaatakują bakterie i grzyby. Działająca wentylacja eliminuje też ryzyko przegrzania się elementów sauny, a w skrajnych wypadkach – pożaru. Istotny jest także wybór pieca, który powinien być dostosowany do preferencji kąpielowych domowników. Warto pomyśleć też o odpowiednim oświetleniu (np. takim do koloroterapii) czy rożkach solnych jonizujących powietrze. Fachowcy z dobrej firmy przedstawią nam wszystkie możliwości i pomogą dokonać wyboru.

Newralgiczne poddasze

Poddasze, często niezagospodarowane, może okazać się idealnym miejscem na saunę. Budowa sauny na poddaszu wymaga jednak dodatkowej, fachowej wiedzy. Należy pamiętać o tym, aby piec nie stał bezpośrednio pod skosem, gdyż może grozić to pożarem. Jeśli nie da się ustawić go inaczej, należy stosować specjalne ekrany, które odbijają ciepło. Trzeba również dobrze przemyśleć umieszczenie ławki. Skosy nie powinny wpływać na komfort siedzenia na niej. Kolejną sprawą jest  to, że wpływają one na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dlatego rozmieszczenie poszczególnych elementów najlepiej zlecić specjalistom, którzy stworzą w pełni funkcjonalną i bezpieczną saunę nawet na niewielkim poddaszu.

Wróć na blog