Omdlenia w saunie – jak ich uniknąć?

Omdlenia w saunie są rzadkością i zazwyczaj wynikają z braku zdrowego rozsądku. Korzystanie z sauny bowiem, tak samo jak zażywanie mieszanek ziołowych, wód mineralnych, stosowanie aromaterapii czy jakiejkolwiek innej terapii prozdrowotnej, wiąże się z przestrzeganiem określonych zaleceń. Jeśli poznamy najważniejsze prawa saunowania, nie grozi nam omdlenie, osłabienie ani żadne inne niebezpieczeństwo.

Kiedy dochodzi do omdlenia w saunie?

Wysoka temperatura w saunie stanowi o jej bezpośrednim dobroczynnym wpływie na organizm człowieka. Jedynie wówczas, gdy ciało jest osłabione lub z jakiegoś powodu niedomaga, pobyt w saunie może doprowadzić do chwilowej utraty przytomności. Dzieje się tak, gdyż na skutek wzmożonego wydalania potu dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, a tym samym do odwodnienia, którego konsekwencją może być nagły spadek ciśnienia krwi. Objaw ten, w połączeniu z rozszerzonymi pod wpływem ciepła naczyniami krwionośnymi, może doprowadzić do chwilowego niedotlenienia organizmu, a co za tym idzie, do omdlenia.

Jak bezpiecznie korzystać z sauny?

Na omdlenia w saunie narażone są przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami serca i układu krążenia lub pacjenci operacyjni, którzy jeszcze niedostatecznie zregenerowali organizm po zabiegu. Utracie przytomności sprzyja także ogólne osłabienie organizmu towarzyszące zazwyczaj infekcji, menstruacji, zaawansowanej ciąży czy ostrym stanom zapalnym.

 

Problem zasłabnięć w saunie nie omija też lekkomyślnych imprezowiczów, którzy korzystają z sauny na kacu albo, co gorsza, z kieliszkiem w dłoni.

 

Saunowanie może być niebezpieczne, jeśli nie stosujemy się do zaleceń użytkowania danego rodzaju sauny (sauny infrared, sauny fińskiej, mokrej czy parowej) a szczególnie, jeśli zbyt długo w niej przebywamy.

 

Reasumując, każdy, kto wybiera się do sauny, powinien odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 

  • Czy stan zdrowia pozwala mi na korzystanie z sauny?
  • Czy fizycznie czuję się wystarczająco dobrze, by wybrać się do sauny?
  • Czy znam podstawowe zasady użytkowania sauny, do której się wybieram?

 

Jeśli na wszystkie powyższe pytania jesteśmy w stanie udzielić odpowiedzi twierdzącej, oznacza to, że omdlenie nie powinno nas spotkać. Jeśli jednak z jakiegoś powodu w trakcie saunowania poczujemy osłabienie, trudności z oddychaniem, niezidentyfikowany ból lub zawroty głowy, przerwijmy proces i odpocznijmy. Pamiętajmy, że saunowa kąpiel nie ma być dla ciała groźnym, forsującym je rytuałem, lecz dobroczynną regeneracją, relaksem i przyjemnością.

Wróć na blog