Jaki piec wybrać do domowej sauny?

Sauna zyskuje coraz większe uznanie wśród Polaków, którzy doceniają przyjemność gorących sesji, odprężenie i korzyści dla zdrowia z saunowania. Dostępność produktów pozwala na zbudowanie własnej sauny w domu lub na tarasie. Dowiedz się, jaki piec do niej wybrać i czym kierować się przy wyborze.

Wielkość sauny i jej przeznaczenie

Sesja w saunie wymaga stworzenia w niej odpowiednich warunków, a więc określonego poziomu temperatury i wilgotności powietrza. Piec jest podstawowym elementem wyposażenia odpowiedzialnym za tworzenie tej atmosfery. Jego moc powinna być dobrana w taki sposób, aby był w stanie dostatecznie nagrzać wnętrze.

O tym, jak mocny powinien być piec decyduje przede wszystkim wielkość i kubatura kabiny oraz jej konstrukcja, bowiem na efektywność grzania wpływa również kształt oraz powierzchnia przeszklonych ścian i drzwi. Przed zakupem pieca trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka liczba osób będzie korzystać z kabiny w trakcie jednej sesji lub w kilku kolejnych, następujących zaraz po sobie. Kolejnym ważnym elementem jest określenie, jaki charakter ma mieć sauna i czy wolimy kąpiele na mokro czy na sucho. Ze wszystkich tych cech jednak kubatura ma największe znaczenie i pozwala obliczyć szacunkową moc pieca.

Najważniejsze cechy pieców

Budując domową saunę, najlepiej skorzystać z porady doświadczonego fachowca, który zajmuje się instalowaniem pieców, bowiem tylko osoba z uprawnieniami może taki montaż wykonać. Najlepsze w domowych warunkach są piece do sauny z generatorem pary i sterownikiem elektronicznym. Pozwalają one na precyzyjne regulowanie temperatury, a także zapewniają bezpieczeństwo. Dodatkowym ich atutem jest możliwość ekstrakcji olejków zapachowych, a w łaźniach parowych – suchych ziół.

Do najistotniejszych parametrów pieców zalicza się ich moc, która oscyluje pomiędzy 3,5-9 kW. Minimalna moc pieca potrzebna do ogrzania 1 m3 kabiny wynosi 1 kW. Piece posiadają też jedno- lub trójfazowe przyłącze, uzależnione od ich mocy. Wybierając model, warto też zwrócić uwagę na zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz dodatkowe osłony, które zajmują przestrzeń kabiny.  Z punktu widzenia funkcjonalności istotny jest panel sterowania oraz dostępne funkcje. Na rynku znajdziemy piece z wbudowanym oraz z oddzielnym panelem.

Wróć na blog