Porównanie: sauna fińska a infrared. Którą wybrać?

Do najpopularniejszych rodzajów sauny suchej zalicza się sauny fińskie i sauny infrared. Obie łączy podobna konstrukcja kabin, które są wykonane z drewna i wyposażone w ławeczki do odpoczynku. Na tym ich podobieństwo się jednak kończy. Różnice między sauną fińską a sauną infrared wynikają m.in. ze sposobu działania, metody dystrybucji ciepła czy też panujących w kabinach warunków. Którą z nich wybrać? W dzisiejszym artykule porównujemy oba rozwiązania i podpowiadamy, kiedy wybrać saunę fińską, a kiedy lepiej zdecydować się na saunę infrared.

Jakie są różnice między sauną fińską a sauną infrared?

Podstawowa różnica między sauną fińską a sauną infrared dotyczy sposobu działania i źródła ciepła. Sauny fińskie ogrzewa się za pomocą pieca opalanego drewnem lub wykładanego kamieniami. Kamienie polewa się wodą, dzięki czemu samodzielnie można regulować temperaturę i wilgotność powietrza w kabinie. Aby jednak móc skorzystać z sauny, trzeba zaczekać około 20-30 minut na to aż się nagrzeje. Ciepło kumuluje się głównie w górnej części konstrukcji, dlatego uzyskanie odpowiednich warunków w całej kabinie, zajmuje trochę czasu. Kiedy sauna się nagrzeje, temperatura w kabinie sięga nawet 90°C, a wilgotność powietrza wynosi zaledwie 10%.

Zupełnie inaczej działa sauna infrared, która nie wymaga długiego nagrzewania. Źródłem ciepła w niej są promienniki, które emitują fale podczerwieni natychmiast po uruchomieniu. Nagrzewają one wyłącznie ciało, a nie powietrze wewnątrz kabiny, przez co pobyt w saunie ogrzewa, ale nie powodu dyskomfortu, jaki można odczuwać w saunach tradycyjnych. W saunach infrared panują też niższe temperatury niż w saunach fińskich. Optymalna temperatura utrzymuje się na poziomie 45-60°C. Z powodu tego, że warunki wewnątrz kabiny są bardziej znośne, seans może trwać dłużej. Zwykle pobyt w kabinie infrared trwa około 20-30 minut, a dla porównania w saunie fińskiej nie powinien przekraczać kilkunastu minut.

Na który rodzaj sauny się zdecydować?

Wybór odpowiedniego rodzaju sauny powinien być motywowany przede wszystkim zakresem tolerancji dla wysokich temperatur. Ci, którzy źle znoszą suche i bardzo gorące powietrze, powinni postawić na kabiny infrared. Ten rodzaj saun sprawdza się też w przypadku osób, które miewają problemy z układem krążenia. Sauny fińskie z kolei są dobrym wyborem dla tych, którzy wcześniej rozpoczęli swoją przygodę z saunowaniem i dobrze tolerują wysokie temperatury.

Wróć na blog