Do najpopularniejszych rodzajów sauny suchej zalicza się sauny fińskie i sauny infrared. Obie łączy podobna konstrukcja kabin, które są wykonane z drewna i wyposażone w ławeczki do odpoczynku. Na tym ich podobieństwo się jednak kończy. Różnice między sauną fińską a sauną infrared wynikają m.in. ze sposobu działania, metody dystrybucji ciepła czy też panujących w kabinach warunków. Którą z nich wybrać? W dzisiejszym artykule porównujemy oba rozwiązania i podpowiadamy, kiedy wybrać saunę fińską, a kiedy lepiej zdecydować się na saunę infrared.
Podstawowa różnica między sauną fińską a sauną infrared dotyczy sposobu działania i źródła ciepła. Sauny fińskie ogrzewa się za pomocą pieca opalanego drewnem lub wykładanego kamieniami. Kamienie polewa się wodą, dzięki czemu samodzielnie można regulować temperaturę i wilgotność powietrza w kabinie. Aby jednak móc skorzystać z sauny, trzeba zaczekać około 20-30 minut na to aż się nagrzeje. Ciepło kumuluje się głównie w górnej części konstrukcji, dlatego uzyskanie odpowiednich warunków w całej kabinie, zajmuje trochę czasu. Kiedy sauna się nagrzeje, temperatura w kabinie sięga nawet 90°C, a wilgotność powietrza wynosi zaledwie 10%.
Zupełnie inaczej działa sauna infrared, która nie wymaga długiego nagrzewania. Źródłem ciepła w niej są promienniki, które emitują fale podczerwieni natychmiast po uruchomieniu. Nagrzewają one wyłącznie ciało, a nie powietrze wewnątrz kabiny, przez co pobyt w saunie ogrzewa, ale nie powodu dyskomfortu, jaki można odczuwać w saunach tradycyjnych. W saunach infrared panują też niższe temperatury niż w saunach fińskich. Optymalna temperatura utrzymuje się na poziomie 45-60°C. Z powodu tego, że warunki wewnątrz kabiny są bardziej znośne, seans może trwać dłużej. Zwykle pobyt w kabinie infrared trwa około 20-30 minut, a dla porównania w saunie fińskiej nie powinien przekraczać kilkunastu minut.
Wybór odpowiedniego rodzaju sauny powinien być motywowany przede wszystkim zakresem tolerancji dla wysokich temperatur. Ci, którzy źle znoszą suche i bardzo gorące powietrze, powinni postawić na kabiny infrared. Ten rodzaj saun sprawdza się też w przypadku osób, które miewają problemy z układem krążenia. Sauny fińskie z kolei są dobrym wyborem dla tych, którzy wcześniej rozpoczęli swoją przygodę z saunowaniem i dobrze tolerują wysokie temperatury.