Rodzaje saun i ich charakterystyka

Pobyt w saunie to obecnie bardzo popularna forma relaksu w naszym kraju. Do najpopularniejszych rodzajów zaliczamy saunę fińską, parową i mokrą. Oprócz tego występują też nowoczesne odmiany, w tym coraz bardziej doceniana sauna infrared.

W tym artykule przedstawimy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze rodzaje saun. Która z nich będzie najlepsza dla Ciebie?

Sauny — najważniejsze rodzaje

  • Sauna fińska (inaczej sucha): występuje w niej piec ogrzewający kamienie (polewane wodą) i siedziska z oparciami drewnianymi. Wyróżnia się najwyższą temperaturą (od 85°C do nawet 120°C), a jednocześnie niską wilgotnością (ok. 10%). Ze względu na specyficzne warunki panujące w saunie fińskiej mogą z niej korzystać osoby problemami mięśniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem stawów kręgosłupa, czy astmą oskrzelową. Pobyt w tej saunie może być też bezpieczny dla osób po zawale serca, jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem i nie wcześniej niż pół roku po ataku. W saunie fińskiej nie należy przebywać dłużej niż 12 minut, korzystając z niej raz w tygodniu.
  • Sauna infrared: elementem nagrzewającym ciało są specjalne promienniki podczerwieni. Zamiast tradycyjnego pieca ciepło generowane jest przez promienniki podczerwone, które emitują promienie słoneczne, jednak nie wydzielają szkodliwych promieni UV. Energia z tych promieni wnika do ciała, ogrzewając mięśnie, tkankę tłuszczową i narządy wewnętrzne. Dzięki temu seans w saunie infrared ma formę pasywnego treningu, podczas którego organizm spala kalorie szybciej niż przy normalnej aktywności. Co ważne, w saunie infrared można przebywać do 30 minut — nawet codziennie.
  • Sauna mokra: występuje w niej piec ogrzewający kamenie, siedziska i oparcia z drewna, a istotnym elementem jest dozownik wody lub specjalny generator pary podnoszący wilgoć. Panująca w niej temperatura osiąga 50-65°C przy wilgotności 20-40%. Pobyt w saunie mokrej nie powinien trwać dłużej niż kwadrans.
  • Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska): występuje w niej piec utrzymujący zadaną temperaturę (ok. 45-55°C) i generator pary wodnej zapewniający odpowiednią wilgotność (40-100%). Za sprawą wysokiej wilgotności odczuwalna temperatura jest zdecydowanie wyższa od zadanej. Sauny parowe są zbudowane z płytek ceramicznych, tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła. W saunie parowej można przebywać do ok. 15 minut.

Inne typy saun

Można wyróżnić też inne rodzaje saun, które wywodzą się z opisanych wyżej rodzajów. Zaliczamy do nich m.in.:

  • saunę solną — odmiana sauny suchej, która jest wykonana z kamiennych brył solnych.
  • saunę kamienną — odmiana sauny mokrej z kamiennymi siedziskami i oparciami, w której para powstaje z nagrzanych kamieni zanurzanych w wodzie.
  • ruską banię — odmiana sauny mokrej, w której dodatkowo używa się witek do biczowania lub wachlowania.
  • biosaunę — odmiana sauny mokrej, w której stosuje się olejki eteryczne do aromaterapii i kolorowe oświetlenie do koloroterapii.
  • saunę ziołową — odmiana sauny parowej, w której para wodna zawiera wywar z ziół i relaksujące olejki eteryczne w celu inhalacji.
  • caldarium — łagodniejszą wersją sauny parowej, w której stosuje się olejki eteryczne do aromaterapii i kolorowe oświetlenie do koloroterapii.

 

Wróć na blog