Sauna dla początkujących – podstawowe zasady

Czeka cię pierwsza wizyta w saunie? Poznaj 10 zasad, o których powinien pamiętać każdy początkujący saunowicz.

Jak prawidłowo korzystać z sauny? 10 podstawowych zasad

  1. Jeśli borykasz się z przeziębieniem, masz gorączkę, miesiączkę lub czujesz, że łapie cię infekcja, lepiej zrezygnuj z pobytu w saunie. Wprawdzie jest to sposób na wzmocnienie odporności, ale tylko wtedy, gdy zdrowie dopisuje. Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, po zawale serca, operacji albo zabiegu lub innymi problemami zdrowotnymi powinny porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnego pobytu w saunie.
  2. Istnieją różne rodzaje saun, w tym m.in. sauna fińska, sauna mokra, sauna parowa czy coraz bardziej popularna obecnie sauna infrared. Dowiedz się więcej na temat każdej z nich i wybierz najlepszą dla siebie. Przykładowo, jeśli w saunie mokrej nie czujesz się zbyt dobrze, spróbuj sauny fińskiej lub infrared.
  3. Dobrze zaplanuj porę dnia, w której korzystasz z dobrodziejów sauny. Najlepszą porą wydaje się późne popołudnie lub wieczór, gdyż po sesji możesz czuć lekkie zmęczenie lub rozleniwienie. Lepiej wówczas udać się na błogi odpoczynek.
  4. Do sauny nie należy wchodzić ani z pustym, ani z nazbyt pełnym żołądkiem. Pobyt w saunie na czczo może grozić omdleniem. Jeśli jednak będziesz przejedzony, możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Lepiej zaplanuj saunowanie godzinę od spożycia lekkiego posiłku. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
  5. Z zasady do sauny powinniśmy wchodzić nago, zwłaszcza do sauny fińskiej. Ciało osłonięte kostiumem lub ręcznikiem nie pobiera ciepła, a zatem zakłóca cały proces wymiany ciepła, jaki powinien zachodzić w saunie. Bezwzględnie należy zdjąć biżuterię, np. zegarki czy kolczyki. Do sauny nie wchodzimy w obuwiu — nawet w klapkach kąpielowych.
  6. Przed pobytem w saunie weź prysznic, a następnie dokładnie osusz ciało.
  7. Nie w każdej saunie trzeba mieć ze sobą ręcznik. Jest on zbędny w saunie parowej, gdzie siedzisko należy spłukać wodą. Ręcznik zabieramy do łaźni suchej, gdzie należy go rozłożyć pod całą powierzchnią ciała.
  8. Podczas pobytu w saunie pamiętaj o oddechu. Należy oddychać spokojnie, płytko, ustami, aby uniknąć podrażnień śluzówki nosa i jego zatkania, co może obniżyć komfort zabiegu.
  9. Przebywając w saunie, nie zapominaj o kontrolowaniu czasu. W zależności od rodzaju sauny, w pomieszczeniu nie należy przebywać dłużej niż 5-15 minut. Jeśli korzystasz z zabiegu po raz pierwszy, pobyt w saunie może być nawet krótszy. Podczas pierwszych sesji staraj się stopniowo przystosować organizm do specyficznych warunków. Jeśli zrobi ci się słabo lub poczujesz jakikolwiek dyskomfort, opuść saunę.
  10. Po wyjściu z rozgrzanej sauny nie wchodź od razu pod zimny prysznic. Ta praktyka jest niewskazana. Najpierw należy wziąć ciepły prysznic, aby oczyścić ciało z potu, dopiero po nim można ochłodzić się pod zimnym strumieniem wody.
Wróć na blog