Sauna – jak to działa?

Sauna, zwana też czasem sauną sucha lub fińską jest pomieszczeniem, w którym przebywa się w celach zdrowotnych i higienicznych w wysokiej (zwykle około 95°C, czasem jednak nawet i powyżej 100°C) temperaturze i stosunkowo niskiej (5-20%) wilgotności. Konstrukcja i zasada działania sauny jest stosunkowo prosta i przypomina piec konwekcyjny: w odpowiednio zaadaptowanym pomieszczeniu znajduje się ogrzewający kamienie (te zaś – powietrze) piec i ustawione piętrowo ławki, na których można się położyć lub usiąść. Im wyżej – tym cieplej! Dla zwiększenia temperatury lub wprowadzenia dodatkowej wilgotności można dodatkowo polać kamienie wodą. W takiej atmosferze przebywa się zwykle około 15 minut. Sauna, jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne, oferuje wiele korzyści. Poprzez naprzemienne działanie zimnych (prysznic) i ciepłych (sauna) bodźców zwiększają się potliwość i skórny przepływ krwi, pobudzone także zostają gruczoły dokrewne, co wzmaga zdolności immunologiczne organizmu, wzmacniając go w ochronie przed infekcjami czy przeziębieniami. Łagodzi również bóle reumatyczne, wpływając kojąco na aparat ruchu.

Kabina infrared – lecznicze promieniowanie

Do rozgrzania kamieni zapewniających temperaturę w saunie fińskiej zwykle stosuje się tradycyjne, opalane drewnem piece lub piece elektryczne. Coraz powszechniejsze stają się jednak kabiny infrared, zwane też czasem saunami infrared, co może być nieco mylące. Ich praca nie polega bowiem na ogrzewaniu powietrza, lecz na emitowaniu, podobnie jak słońce, promieniowania podczerwonego (IR) poprzez specjalne promienniki – radiatory. Promieniowanie podczerwone ma zdolność przenikania przez wierzchnie warstwy skóry i wnikania w głąb tkanki podskórnej, dzięki czemu potęguje się efekt ogrzewania ciała.  Promieniowanie to stosowane jest do naświetlań, ale jego działanie nie kończy się tylko na efekcie relaksu i oczyszczenia ciała. Lista chorób i schorzeń, w których pomocne jest naświetlanie w kabinie infrared jest długa. Lecznicze działanie promieni podczerwonych obejmuje m.in. łagodzenie bóli reumatycznych, odzwyrodnieniowych, pourazowych, pochodzenia zapalnego, zmniejszenie napięcia mięśni i stawów, pomaga też w leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich i trudno gojących się ran, zapaleniach stawów, chorób neuropatologicznych, chorób przewężenia układu obwodowego, cukrzycy, żylaków, owrzodzeń i hemoroidów. Terapia infrared wydanie poprawia również samopoczucie i poprawia wygląd skóry, także w przypadku chorób (grzybica, łuszczyca, trądzik, ale
i cellulitis). Odbywa się w temperaturach 30-60°C, zaś samo urządzenie nagrzewa się stosunkowo szybko (około 20 minut) i, w porównaniu z tradycyjną sauną, zajmuje o wiele mniej przestrzeni.

Wróć na blog