Sauna sucha czy mokra? Jaką wybrać?

Seans w saunie to przede wszystkim doskonały sposób na odprężenie. Niemniej regularne korzystanie z tej formy relaksu przynosi również wiele korzyści zdrowotnych. Lepsza odporność, poprawa wydolności czy też mniejsza widoczność cellulitu to zaledwie kilka z nich. Mimo wszystko warto pamiętać, że wysokie temperatury utrzymywane w kabinach nie sprzyjają każdemu. Na szczęście istnieje kilka rodzajów saun, w których panują nieco odmienne warunki. Najpopularniejszy podział wyróżnia sauny suche i mokre. Na którą się zdecydować?

Co różni saunę suchą od mokrej?

Podstawowe różnice między sauną suchą a sauną mokrą dotyczą wilgotności powietrza oraz temperatury w kabinach. W saunie suchej temperatura sięga nawet 100°C przy jednocześnie bardzo niskiej wilgotności powietrza. W saunie mokrej z kolei temperatura jest dużo niższa. W takiej kabinie osiąga ok. 50-70°C. Wyższa jest za to wilgotność powietrza, która najczęściej oscyluje w granicach 25-40%. Warunki, jakie zapewniają sauny mokre, są tym samym o wiele łagodniejsze od tych panujących w saunach suchych, nazywanych też saunami fińskimi, które znaleźć można w naszej ofercie.

Który rodzaj sauny wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju sauny zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz predyspozycji zdrowotnych. Ze względu na łagodniejsze warunki sauny mokre częściej wybierają osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z saunowaniem. Taki rodzaj saun sprawdzi się też w przypadku osób, które trudno znoszą bardzo wysokie temperatury. Z saun suchych chętniej korzystają za to ci, którzy pierwszy seans mają już dawno za sobą. Pobyt w takich kabinach rekomendowany jest jednak osobom, które nie mają co do tego przeciwwskazań np. w postaci chorób serca i układu krążenia czy też problemów z astmą i układem oddechowym.

Wróć na blog