Sauna w domu – jak o nią dbać?

Jeszcze do niedawna wielu osobom wydawało się, że sauna to skomplikowane urządzenie, dostępne jedynie w kurortach i ośrodkach odnowy biologicznej. Dzisiaj coraz częściej sauny instalowane są w domach prywatnych. Dzięki ofercie sauny na wymiar możliwe jest wybudowanie jej prawie w każdym mieszkaniu, a nawet na balkonie lub tarasie. Jeśli chcemy długo cieszyć się niezawodnie pracującą sauną, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami jej pielęgnacji.

Różnorodność materiałów

Współczesne sauny produkowane są z bardzo różnych materiałów. Najczęściej używane jest drewno cedrowe, jodłowe, świerkowe, lipowe, osikowe i drewno modyfikowane termiczne (tzw. thermodrewno). Stosowane są także różne rodzaje pieców takich jak elektryczne, combi, na drewno i na podczerwień. Środki stosowane do pielęgnacji sauny powinny być dostosowane do użytych materiałów. Podstawowe wskazówki znajdziemy w instrukcji użytkowania.
Główna zasada dbania o czystość tradycyjnej sauny to jak najczęstsze czyszczenie – wysoka temperatura oraz pot sprzyja gromadzeniu się i rozwojowi drobnoustrojów. Trzeba jednak stosować jak najmniejszą ilość środków chemicznych, ponieważ mogą one ulatniać się i długo utrzymywać się w środku, co nie jest korzystne ani dla naszego ciała, ani dla dróg oddechowych. Dotyczy to nie tylko mycia sauny, ale wszystkich stosowanych wewnątrz kosmetyków i przedmiotów, na przykład ręczników, które powinny być prane tylko w delikatnych środkach.

Sprzątanie w saunie

Najważniejszą zasadą jest zachowywanie czystości i podstawowych zasad higieny w saunie. Zwykle korzysta z niej kilka osób, więc tym bardziej trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu. Oprócz zwykłego umycia sauny i wytarcia jej do sucha, które stosujemy po każdym korzystaniu, konieczne jest także odkurzanie wszystkich powierzchni. Tak jak w każdym pomieszczeniu zanieczyszczenia osiadają na podłodze, ścianach i suficie. Najlepiej do celu nadaje się odkurzacz wyposażony w cienkie końcówki, które pozwolą nam dotrzeć do małych, trudno dostępnych miejsc. Ostrzejszych środków odkażających, szczególnie jeśli zawierają chlor, używamy rzadziej – wystarczy robić to raz w miesiącu.
Pamiętajmy, że drewno w saunie narażone jest bardziej niż w innych miejscach na oddziaływanie wilgoci i wysokich temperatur. Z biegiem czasu mogą pojawić się nieładne naloty i przebarwienia. Aby wnętrze sauny zachowało estetyczny wygląd, konieczne jest również stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji drewna. Może to robić nieco rzadziej tak, by unikać pozostawiania w środku nadmiaru środków chemicznych.
Do szklanych drzwi w saunie lepiej nie używać zwykłych środków do mycia szyb, ponieważ mogą one ulatniać się w trakcie korzystania z sauny. Zamiast nich stosujmy naturalne roztwory mające właściwości czyszczące, na przykład roztwór wody z octem.

Wróć na blog