To musisz wiedzieć przed zakupem sauny

Korzystanie z sauny niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia. Nie tylko poprawiają pracę układu krążenia, ale przede wszystkim wzmacniają organizm. Z tego względu coraz więcej osób prywatnych nie tylko właścicieli pensjonatów, czy też salonów urody decyduje się na budowę sauny. Co warto rozważyć przed zakupem sauny?

Rodzaje saun — zastanów się jakiego typu sauny potrzebujesz?

Wśród różnego rodzaju saun istnieje podział podstawowy na miejsce ich montażu. Wyróżnia się sauny samodzielne, zewnętrzne — zwane też ogrodowymi, jak i te budowane wewnątrz pomieszczeń. Nim przystąpi się kupna sauny, warto zastanowić się, czy szuka się sauny ogrodowej, w formie domku czy też beczki. W grę nie tylko wchodzi estetyka aranżacji terenu wokół posesji, ale również wygoda i komfort używania jej.

Kolejną kwestią jest „zasilanie sauny”. Warto rozważyć czy ma być ona zasilana energią elektryczną, czy zależy nam na budowie tradycyjnej sauny ogrzewanej w procesie spalania drewna.

Sauna drewniana — miejsce montażu a wielkość obiektu

Wybierając dany kształt sauny, o którym wspominaliśmy wyżej, zawsze decyduje się klient, na określony sposób wykończenia konstrukcji. To, że będzie wykonana ona z drewna, to jedno, ale sposób, w jaki będzie ozdobiona to drugie. Drewno do budowy sauny musi być doskonałej jakości. Związane jest to z warunkami, jakim musi sprostać konstrukcja. Z jednej strony sauna zewnętrzna narażona jest na wysoką temperaturę i wilgotność, z drugiej na zmienne warunki atmosferyczne. Kupując saunę, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach w postaci leżaków, ław wypoczynkowych, które pozwolą komfortowo spędzać cały cykl kąpieli w niej.

Nie bez znaczenia przy zakupie ma wielkość sauny, którą dobiera się do ilości osób jednocześnie korzystających z niej. Gdy miałaby ona mieścić około czterech, pięciu osób kabina nie może być mniejsza niż dwa na dwa metry. Gdy zależy nam na wspólnych seansach ze znajomymi w grupkach około 10-osobowych, cała konstrukcja musi być zdecydowanie większa. Dla ośmiu do dziesięciu osób zaleca się sauny wielkości czerty na dwa metry bez przedsionka.

Wróć na blog