Korzystanie z sauny niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia. Nie tylko poprawiają pracę układu krążenia, ale przede wszystkim wzmacniają organizm. Z tego względu coraz więcej osób prywatnych nie tylko właścicieli pensjonatów, czy też salonów urody decyduje się na budowę sauny. Co warto rozważyć przed zakupem sauny?
Wśród różnego rodzaju saun istnieje podział podstawowy na miejsce ich montażu. Wyróżnia się sauny samodzielne, zewnętrzne — zwane też ogrodowymi, jak i te budowane wewnątrz pomieszczeń. Nim przystąpi się kupna sauny, warto zastanowić się, czy szuka się sauny ogrodowej, w formie domku czy też beczki. W grę nie tylko wchodzi estetyka aranżacji terenu wokół posesji, ale również wygoda i komfort używania jej.
Kolejną kwestią jest „zasilanie sauny”. Warto rozważyć czy ma być ona zasilana energią elektryczną, czy zależy nam na budowie tradycyjnej sauny ogrzewanej w procesie spalania drewna.
Wybierając dany kształt sauny, o którym wspominaliśmy wyżej, zawsze decyduje się klient, na określony sposób wykończenia konstrukcji. To, że będzie wykonana ona z drewna, to jedno, ale sposób, w jaki będzie ozdobiona to drugie. Drewno do budowy sauny musi być doskonałej jakości. Związane jest to z warunkami, jakim musi sprostać konstrukcja. Z jednej strony sauna zewnętrzna narażona jest na wysoką temperaturę i wilgotność, z drugiej na zmienne warunki atmosferyczne. Kupując saunę, warto pomyśleć o dodatkowych akcesoriach w postaci leżaków, ław wypoczynkowych, które pozwolą komfortowo spędzać cały cykl kąpieli w niej.
Nie bez znaczenia przy zakupie ma wielkość sauny, którą dobiera się do ilości osób jednocześnie korzystających z niej. Gdy miałaby ona mieścić około czterech, pięciu osób kabina nie może być mniejsza niż dwa na dwa metry. Gdy zależy nam na wspólnych seansach ze znajomymi w grupkach około 10-osobowych, cała konstrukcja musi być zdecydowanie większa. Dla ośmiu do dziesięciu osób zaleca się sauny wielkości czerty na dwa metry bez przedsionka.