W jakim wieku można korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny ma bardzo wiele pozytywnych właściwości. Pobyt w saunie pozytywnie wpływa na cały organizm, oczyszczając go z wszystkich toksyn. Jest on także polecamy osobom zmagającym się z cellulitem czy chcącym podnieść swoją odporność. 

Wizyty w saunie mogą także znacznie poprawić wygląd skóry, a także polepszyć samopoczucie i być doskonałym relaksem. Jednakże czy te wszystkie zalety są prawdziwe w stosunku do dzieci? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele osób decyduje się na usługi budowy sauny, nie wiedząc, czy wszyscy domownicy będą mogli z niej skorzystać. Odpowiadamy na to pytanie!

Pierwsza wizyta w saunie

Można spotkać się z opiniami, że do sauny można zabierać już niemowlaki. Jednak wiele osób ma obawy związane z takim pomysłem, co w dużej mierze jest słuszne. Malutkie dzieci nie są w stanie samodzielnie komunikować swojego stanu. Oczywiście mogą one płakać, ale nie zawsze rodzic jest w stanie zorientować się, z czego ten płacz wynika. Ponadto, niemowlaki nie mają prawidłowo wykształconego układu termoregulacji, dlatego też ich radzenie sobie z ciepłem jest znacznie ograniczone. Odpowiedni wiek, na wizyty w saunie to 3 lata. Od tego czasu można rozpocząć, krótkie i pojedyncze zapoznanie malucha z tą atrakcją. Jest to bezpieczny wiek, ponieważ maluch, w razie potrzeby, sam poinformuje o swoim dyskomforcie.

Zasady korzystania z sauny z dzieckiem

Oczywiście przygodę z sauną należy rozpoczynać stopniowo. Bardzo istotne jest stosowanie się do zasad, które ułatwią bezpieczne i komfortowe wizyty. Temperatura we wnętrzu sauny powinna być stosunkowo niska, czyli wynosić ok. 60-70 stopni Celsjusza. Najlepiej, jeżeli pierwsze wejście trwa maksymalnie minutę, a schłodzenie następuje letnią wodą. Należy zwrócić uwagę na wszystkie metalowe ozdoby, które mogłyby sparzyć malucha, a także na powstrzymanie się od jedzenia oraz dokładne umycie i wysuszenie brzdąca.

 

Wróć na blog