Zabiegi w saunie sposobem na podkręcenie metabolizmu?

Przyjemne i pożyteczne to dwie cechy, które niewątpliwie definiują zabiegi w saunie. Saunowanie to prawdziwy relaks zarówno dla ciała, jak i umysłu. Poza tym zażywanie suchych lub parowych kąpieli jest też korzystne dla zdrowia. Seans w saunie oczyszcza organizm z toksyn oraz poprawia wygląd skóry. Regularne korzystanie z sauny zwiększa odporność oraz wspomaga pracę układu krwionośnego. Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy wizyty w saunie mają wpływ na tempo odchudzania. Poniżej rozwiewamy te wątpliwości oraz wyjaśniamy, czy zabiegi w saunie mogą być wsparciem dla metabolizmu.

Czy saunowanie przyspiesza metabolizm?

Wysokie temperatury panujące w saunach fińskich, których sprzedaż oferuje m.in. firma SF z Warszawy, sprawiają, że organizm uwalnia znaczne ilości wody. W wyniku tego wiele osób odnosi wrażenie, że z każdym zabiegiem ich ciało traci kilogramy. Okazuje się jednak, że nawet regularne korzystanie z sauny nie spala tkanki tłuszczowej, a jedynie pozwala usunąć z organizmu nadmiar wody. Zabiegi w saunie mogą być zatem wsparciem dla tych, którzy się odchudzają, ale nie będą remedium na ich problemy z wagą. Niemniej należy zaznaczyć, że pozbycie się nadmiaru wody, zmniejsza widoczność cellulitu oraz poprawia jędrność skóry. Ponadto systematyczne zażywanie gorących kąpieli w saunie wspiera wydolność organizmu i poprawia jego kondycję.

I choć zabiegi w saunie nie odchudzają, nie oznacza to, że nie mają wpływu na przemianę materii. Prawdą jest twierdzenie, że saunowanie podkręca metabolizm, a dokładniej przyspiesza spalanie kalorii. Za poprawę metabolizmu w wyniku saunowania odpowiada podwyższona temperatura ciała, która pobudza organizm do pracy. W trakcie seansu rozszerzają się naczynia krwionośne, a serce pracuje intensywniej. Do aktywności pobudzony zostaje także układ trawienny. Wzmożona praca narządów sprawia, że organizm ma większe zapotrzebowanie na energię, czego efektem jest z kolei szybsza utrata kalorii. Wysoka temperatura pozwala też oczyścić organizm z produktów ubocznych przemiany materii, co pozytywnie wpływa zarówno na wygląd, jak i samopoczucie.

Wróć na blog