Seans w saunie fińskiej trwa zaledwie kilka minut, w tym czasie temperatura naszej skóry rozgrzewa się do 42 stopni Celsjusza, a temperatura całego ciała podnosi się o jeden stopień. Taki stan wspomaga działanie układu odpornościowego, dzięki czemu zwalczane są wszelkie wirusy i bakterie. Ponadto zabiegi w saunie powiększają naczynia krwionośne i przyspieszają tętno, dlatego po kąpieli nasze ciało będzie prawidłowo dotlenione. Współcześnie sauny dostępne są nie tylko w SPA, ale również na basenach lub w naszych własnych domach, jeśli zdecydujemy się na instalację domowej kabiny.
Nim przystąpimy do kąpieli w saunie powinniśmy się sprawdzić, czy na pewno możemy jej zażyć. Odradzana jest osobom, które mają poważne problemy z sercem lub ciśnieniem. Aby upewnić się, że możemy korzystać z dobrodziejstw sauny, warto zgłosić się po poradę do lekarza rodzinnego. Do zabiegu w saunie nie powinno się przystępować ani na czczo, ani też po obfitym posiłku. Należy pamiętać, żeby przed kąpielą odpowiednio dużo pić, jednakże bezwzględnie należy wykluczyć alkohol.
Pierwszym etapem zarówno kąpieli w saunie, jak i w basenie musi być kąpiel higieniczna, podczas której zmywamy z ciała zanieczyszczenia całego dnia. Następnie należy wytrzeć ciało do sucha. Jeżeli korzystamy z sauny domowej, kąpiel higieniczną można pominąć. Po wejściu do sauny należy przyjąć taką pozycję, która zapewni komfort oraz możliwość równomiernego pocenia się całego ciała. Saunę opuszczamy w momencie maksymalnego przegrzania, zwykle między 9, a 15 minutą. W ostatniej fazie kąpieli należy gwałtownie schłodzić ciało. To właśnie przebywanie na przemian w gorącej i zimnej temperaturze, pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu. Ciało schłodzić można polewając się wodą z prysznica lub specjalnego wiaderka. Niemniej ważną częścią tej fazy jest wypoczynek. Po osuszeniu ciała przechodzi się do miejsca przeznaczonego do leżakowania. Znajdziemy tam kozetki, leżaki lub wygodne fotele, pozwalające na zażycie relaksu.