Jak zorganizować kabinę na saunę?

Sauny na zamówienie zyskują coraz większą popularność, gdyż oferują wiele korzyści. Przede wszystkim, ich wymiary i kształt są dostosowane do wielkości oraz formy adaptowanego pomieszczenia, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Ponadto sauny te są doposażane w sprawdzone elementy od renomowanych dostawców, co gwarantuje ich długotrwałą i bezproblemową eksploatację.

Jaka powinna być kabina w saunie?

Kabina sauny musi być odporna na działanie wysokiej temperatury i wilgoci oraz komfortowa dla użytkowników. Z tego względu kabiny saun na zamówienie wykonuje się z drewna świerkowego, a izolację termiczną – z wełny z włókna szklanego oraz z trójwarstwowej paroizolacji fińskiej. Wnętrze saun (ściany i sufit) może być wykonane z paneli z różnych gatunków drewna. Mogą to być np. oryginalne fińskie panele ze świerku skandynawskiego, cedru, jodły kanadyjskiej, drewna osikowego lub lipy. Istnieje również możliwość wykończenia wnętrza sauny drewnem termowanym.

Wyposażenie kabiny (ławy w dwóch lub trzech poziomach, podłoga, podgłówki i oparcia, zabudowa przestrzeni międzywałowej, osłona pieca) powstaje z bezsęcznego drewna lipowego lub osikowego. Opcjonalnie budowane jest także z mniej nagrzewającego się afrykańskiego drewna abachi albo drewna termo.

Drzwi do sauny są dostępne w dwóch wersjach – drewniane z szybą zespoloną lub całkowicie szklane drzwi z jednolitej tafli hartowanej o grubości 8 mm (bezbarwnej, w kolorze brązowym lub grafitowym). Dodatkowe przeszklenia kabiny o dowolnym wymiarze są wykonywane ze szkła hartowanego.

Oświetlenie kabiny z sauną tworzą hermetyczne lampy z osłoną drewnianą, montowane pod ławami górnymi i w górnych narożnikach kabiny. Na specjalne zamówienie można zainstalować oświetlenie światłowodowe lub system oświetlenia ze zmieniającym się automatycznie kolorem, który umila czas spędzony w saunie. Każda kabina wyposażona jest w kompletną wentylację wlotową i wylotową, a istnieje również możliwość przyłączenia specjalnych głośników do sauny lub łaźni.

Jakiej wielkości powinna być kabina sauny?

Wielkość sauny powinna być dostosowana do liczby osób, które będą z niej jednocześnie korzystać. Przyjmuje się, że sauna przeznaczona dla czteroosobowej rodziny powinna mieć wymiary łącznie 6,4 m². Jednak jej dokładny rozmiar musi być dostosowany do wymagań użytkowników. Sauny wolnostojące wykonuje się w wysokości 215 cm, dopasowując ich długość i szerokość do potrzeb klienta. Konstrukcja sauny wolnostojącej jest analogiczna do sauny wbudowywanej.

Wróć na blog