Każdego roku w Polsce przybywa osób, które korzystają z saun. Coraz więcej Polaków nie tylko chętnie odwiedza sauny publiczne, ale także decyduje się na budowę kabiny we własnym domu lub ogrodzie. Dziś saunowanie nie kojarzy się więc z luksusem dla wybranych, ale przyjemnością, z której może skorzystać niemal każdy. Co wpływa na rosnące zainteresowanie seansami w saunach? Z pewnością są to korzyści, jakie daje samo saunowanie, a których, jak się okazuje, wcale nie brakuje. W dzisiejszym wpisie przeczytasz o trzech najważniejszych z nich.
Saunowanie to przede wszystkim doskonała forma relaksu. W trakcie seansu odpoczywa zarówno ciało, jak i umysł. Sesje sprzyjają wyciszeniu, redukują napięcie mięśniowe, a także obniżają poziom stresu. Są też świetnym sposobem na zniwelowanie objawów zmęczenia oraz poprawę samopoczucia. Naukowcy udowodnili nawet, że regularne korzystanie np. z sauny tradycyjnej ma pozytywny wpływ na łagodzenie objawów depresji.
Relaks to jednak nie wszystko. Regularne seanse w saunie korzystnie wpływają też na zdrowie. Saunowanie wzmacnia odporność i redukuje podatność na infekcje. Poza tym wspomaga usuwanie toksyn z organizmu oraz zwiększa jego wydolność. Ekspozycja na wysoką temperaturę łagodzi też objawy bólu stawów i mięśni. Sauna przyspiesza zatem regenerację organizmu oraz wpływa na poprawę jego kondycji.
Korzystanie z sauny ma również istotny wpływ na poprawę wyglądu. Intensywne pocenie się przyspiesza utratę nadmiaru wody. To z kolei eliminuje obrzęki i ułatwia usuwanie soli i innych zanieczyszczeń z organizmu. W efekcie poprawy krążenia skóra jest też gładsza i bardziej sprężysta. Dzięki regularnemu saunowaniu można więc ujędrnić ciało i zredukować widoczność cellulitu.