Aufguss, czyli nowa odsłona saunowania

Saunowanie cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. To już nie tylko wyposażenie hoteli czy salonów SPA, ale również często prywatnych mieszkań i domów. Obecnie bez trudu można stworzyć saunę nawet na niewielkich przestrzeniach w łazience, na balkonie czy na poddaszu.

Takie projekty realizuje m.in. firma SF Sauny Fińskie z Warszawy, która zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem saun na wymiar. Z pomocą doświadczonego producenta można zyskać idealne miejsce do relaksu, które wpłynie pozytywnie zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie. Tradycja saunowania jest niezwykle bogata, ale w naszym kraju wciąż odkrywa się nowe możliwości korzystania z tego rodzaju łaźni. Jedną z nich jest tzw. ceremonia aufguss.

Na czym polega ceremonia aufguss?

Aufguss to niemieckie słowo oznaczające napar, tym samym rytuał aufguss oznacza ceremonię naparzania. Najczęściej prowadzi ją osoba nazywana sauna-mistrzem. Jego głównym zadaniem jest wytworzenie aromatycznej pary poprzez polewanie rozgrzanych kamieni wodą z olejkami eterycznymi. W trakcie tego procesu sauna-mistrz rozpoczyna wachlowanie w celu rozprowadzenia intensywnego zapachu w całym pomieszczeniu. Seans może obejmować konkretny aromat lub może być połączeniem kilku naprzemiennie używanych olejków eterycznych. Czasem też polewanie kamieni zamienia się na położenie na nich aromatycznych kostek lodu, które wolniej uwalniają zapach, przedłużając doznania uczestników ceremonii.

Rytuał sauna-mistrza odbywa się przy muzyce, a jego ruchy niemal przypominają taniec. Ceremonia naparzania jest więc pewnego rodzaju pokazem, który intensyfikuje doznania, jakie daje korzystanie z sauny. Mianowicie poza falą gorąca, uczestnicy seansu zyskują również aromatyczną kąpiel, która w zależności od zastosowanego olejku, może być energetyzująca i orzeźwiająca lub relaksująca i wyciszająca. Poza zapachem aufguss wzbogacany jest o zabiegi wykorzystujące miód lub gruboziarnistą sól, którą stosuje się do zmiękczania i peelingu skóry. Dodatkową atrakcją są też masaże witkami z brzozy, dębu lub eukaliptusa. Tak przeprowadzony rytuał saunowy trwa najczęściej maksymalnie 15 minut.

Jakie korzyści daje ceremonia naparzania?

Aufguss to przede wszystkim doskonała atrakcja, która pozwala na całkowity relaks zmęczonego ciała. Seans uwalnia stres i wprowadza w stan błogiego wypoczynku. Przy czym nie warto pominąć również korzyści zdrowotnych, które są podstawową zaletą saunowania. Sauna fińska poprawia pracę serca i układu krążenia. Pozytywnie wpływa też na budowanie odporności. Ponadto, zbawiennie działa na skórę, wygładzając ją i ułatwiając pozbycie się złuszczającego naskórka. Stosowanie olejków eterycznych z kolei również poprawia wygląd skóry, ale także korzystnie działa na układ oddechowy. Nie ma zatem wątpliwości, iż nie mając przeciwwskazań zdrowotnych, warto udać się na rytualny seans prowadzony przez sauna-mistrza, który zagwarantuje intensywne doznania podczas pobytu w łaźni.

Wróć na blog