O saunie w domu marzy wiele osób, które cenią sobie tę formę relaksu, ale także chcą zadbać o swoje zdrowie. Korzyści z regularnego saunowania jest naprawę wiele. Wśród nich wymienić można wzmacnianie odporności, przyspieszenie przemiany materii, uwalnianie toksyn z organizmu czy też poprawę wyglądu skóry. Część osób porzuca jednak to marzenie ze względu na brak miejsca na saunę w niewielkim mieszkaniu bądź też inne problemy aranżacyjne. Jeśli i Ty należysz to tej grupy, doskonale trafiłeś. Chcąc rozwiać Twoje wątpliwości, w dalszej części artykułu podpowiadamy, jak wygospodarować miejsce na saunę w domu oraz gdzie najlepiej się sprawdzi.
O miejscu na saunę w domu warto pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów aranżacyjnych i montażowych. Okazuje się jednak, że przy dobrej aranżacji przestrzeni miejsce na saunę można również wygospodarować w zamieszkanym już domu. Warto pamiętać, że montaż uzależniony jest od warunków technicznych, takich jak dostęp do instalacji elektrycznej czy wentylacji, dlatego rozwiązanie, które sprawdza się u kogoś, nie zawsze jest korzystne dla wszystkich. W przypadku montażu sauny w domu najlepiej opłaca się inwestycja w saunę na wymiar, która zostanie indywidualne dobrana do pomieszczenia i oczekiwań każdego inwestora.
Za najlepsze pomieszczenie na saunę uznaje się dużą łazienkę lub pokój kąpielowy. W tym miejscu ma się bezpośredni dostęp do kabiny prysznicowej lub wanny, w której po seansie można schłodzić rozgrzane ciało. Co więcej, łazienki zwykle są dobrze wentylowane i zaaranżowane przy użyciu materiałów odpornych na wilgoć i wysokie temperatury. Jeśli jednak nie ma wystarczająco dużo miejsca do wstawienia kabiny do saunowania w łazience, można zdecydować się na jej montaż np. w sypialni. Koszt takiego montażu może być wówczas wyższy, ale nie jest pozbawiony zalet. Poza tym dobrym miejscem na saunę jest piwnica lub specjalny pokój przeznaczony na tzw. strefę fitness, w której obok przyrządów do ćwiczeń, można zamontować saunę.