Jak działa sauna na podczerwień?

Saunowanie, choć przynosi wiele korzyści dla zdrowia, nie jest dla każdego. Nie wszyscy dobrze znoszą wysokie temperatury, dlatego z obawy przed nimi część osób rezygnuje z tej przyjemności. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów saun, w których panują nieco odmienne warunki. Ci, którzy źle czują się w dusznych i gorących kabinach, mogą postawić na alternatywne dla saun fińskich seanse w kabinach infrared znanych też jako sauny na podczerwień. Co je charakteryzuje?

Sauny na podczerwień – co warto o nich wiedzieć?

Sauny infrared działają na zupełnie innych zasadach niż tradycyjne sauny fińskie. W przeciwieństwie do nich w kabinach na podczerwień nie nagrzewa się powietrze, którego gorące strumienie mogą powodować kłopoty z oddychaniem. Ogrzaniu ulegają za to bezpośrednio ciała osób, które w nich przebywają. Wszystko za sprawą promienników podczerwieni emitujących ciepło, które głęboko wnika w skórę i rozgrzewa kolejne jej warstwy, a nawet mięśnie, tkankę tłuszczową i narządy wewnętrzne. Wytworzone przez promienniki ciepło przyjemnie ogrzewa ciało, ale nie powoduje dyskomfortu i nie potęguje duszności.

Co ciekawe, działanie promieniowania podczerwonego stanowi połowę promieniowania słonecznego, przez co seans w kabinie infrared przypomina ekspozycję na słońce. Niemniej z tą różnicą, że w saunach na podczerwień ciało nie jest narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. Co więcej, przez cały czas trwania zabiegu temperatura w kabinie infrared utrzymuje się na takim samym poziomie. Najczęściej osiąga około 45-60°C. W porównaniu z warunkami panującymi w saunach konwencjonalnych jest zatem znacznie niższa. Dzięki temu z saun infrared mogą bez obaw korzystać osoby z niższą tolerancją temperaturową, w tym również osoby starsze i dzieci.

Wróć na blog