Jak zadbać o estetykę sauny? Porady aranżacyjne

Coraz więcej osób decyduje się na montaż sauny w swoim domu lub mieszkaniu. Ponieważ ma ona być jego częścią, każda z nich chce, aby sauna wyglądała estetycznie, schludnie i pasowała do reszty domu. Co warto wiedzieć o aranżacji sauny fińskiej?

Miejsce w domu

Przede wszystkim trzeba wybrać dla niej dobre miejsce. Najlepiej zaplanować saunę już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Jeśli jest w nim duża łazienka, sauna fińska może stać się jej częścią. Osoby, które w już wybudowanym domu nie mają odpowiedniej wielkości łazienki, wnęki, czy wolnego pomieszczenia, w którym mogły zamontować saunę, często decydują się na jej postawienie na poddaszu, w piwnicy, na tarasie lub w domku w ogrodzie.

Aranżacja sauny

Aranżację i wykonanie sauny najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Nie tylko sprawi ona, że sauna w domu będzie praktyczna i bezpieczna, ale również dobierze materiały wykończeniowe tak, by pomieszczenie wyglądało estetycznie i ponadczasowo. Ściany i sufit w klasycznej saunie wykańcza się drewnem takim jak świerk skandynawski, cedr czy jodła kanadyjska. Ławy i podłoga z kolei wykonane są z drewna lipowego lub osikowego. Z tych samych, pasujących do reszty materiałów, powinny być też wykonane akcesoria do sauny takie jak zagłówki czy osłona pieca. Właściciele saun montują w nich drzwi drewniane z przeszkleniami, a jeśli chcą, by sauna wyglądała nowocześnie, decydują się na drzwi w całości wykonane ze szkła hartowanego. W saunie  bardzo ważne jest nastrojowe oświetlenie, które dodaje pomieszczeniu relaksacyjnego charakteru. Wiele osób decyduje się nie tylko na jednolite światło, ale także na kolorowe lampy, których można używać do koloroterapii. Aby zachować estetykę sauny, zawsze należy umiejętnie dobierać do niej nawet najmniejsze akcesoria. Istotny jest wygląd często używanych wiadra i czerpaka. Te tradycyjne są wykonane z drewna, chociaż niektórzy decydują się na akcesoria z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Część właścicieli saun wstawia do nich także klepsydry piaskowe. Nawet wybierając termometr i higrometr do sauny, warto zwrócić uwagę, czy pasują one stylem do naszej sauny i czy mają charakter bardziej tradycyjny, czy nowoczesny.

Wróć na blog