Sauny fińskie, łaźnie parowe czy nowoczesne sauny na podczerwień od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W krajach skandynawskich, a przede wszystkim w Finlandii sauna jest stałym elementem wyposażenia domów. Jej liczne zalety doceniane są również przez Polaków, którzy coraz częściej korzystają z dobrodziejstw kąpieli w saunie. Wiele osób w trosce o swoje zdrowie montuje sauny w swoich domach lub mieszkaniach. Seans w saunie wspomaga wydalanie toksyn z organizmu oraz przyspiesza usuwanie z mięśni kwaśnych metabolitów przemiany materii. Bardzo dobrze wpływa również na ukrwienie tkanek i dotlenienie skóry. Sauna ma również zbawienny wpływ na dotlenienie skóry, a także na układ krążenia i poprawę wydolności serca oraz jego zdolność do pompowania krwi. Ma również wpływ na poprawę odporności całego organizmu.
Sauna w domu możne być zamontowana zarówno w łazience, jak i specjalnie przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu, jak również na balkonie czy podwórzu. Niezależnie od tego, aby cieszyć się jej dobrodziejstwami konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad. Przede wszystkim należy zapewnić sobie swobodny dostęp do prysznica lub wanny, w celu schłodzenia ciała po zabiegu. Ponadto pomieszczenie, w którym będzie znajdowała się sauna, powinno być dobrze wentylowane. Nie wymaga to wielkiej powierzchni, kabinę można zamontować już na kilku metrach kwadratowych, jednakże trzeba pamiętać o dobrze działającym kanale wentylacyjnym.
Istotną kwestią jest także oświetlenie sauny. Dzięki odpowiedniemu światłu czas spędzony w kabinie będzie prawdziwym relaksem. Dlatego światło w saunie powinno być przytłumione i nastrojowe. Aby uzyskać odpowiedni efekt montuje się je zazwyczaj na ścianach, w rogach sufitu lub całkiem nisko, np. pod ławkami. Ważny jest również kolor światła. Nie uda nam się zrelaksować w świetle o barwie jaką daje lampa jarzeniowa, dlatego warto zdecydować się na światła o ciepłej temperaturze barwowej.