Przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej

Korzystanie z sauny fińskiej świetnie wpływa na zdrowie i ma terapeutyczny wpływ na wiele dolegliwości. Jednak nie wszyscy mogą zażywać kąpieli w saunie. Wbrew pozorom istnieje szereg przeciwwskazań, do których muszą zastosować się osoby z poniżej opisanymi przypadłościami.

Stosowanie używek

Do sauny absolutnie nie mogą wchodzić osoby po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Wysiłek, jaki organizm musi wykonać w saunie, jest wtedy zbyt duży. Osoba „pod pływem” może dostać zapaści.

Przeziębienie i gruźlica

Seanse w saunie mają na celu poprawę odporności i zapobieganie chorobom. Nie powinniśmy jednak brać w nich udziału, gdy jesteśmy przeziębieni lub chorzy. Schłodzenie ciała po seansie może zaostrzyć objawy choroby i jej powikłania.

Stany zapalne

Kąpieli w saunie fińskiej powinny unikać też osoby ze stanami zapalanymi. Nie wolno ich ogrzewać, gdyż powoduje to ich zaostrzenie. Zakaz dotyczy wszelkich stanów zapalnych – zarówno mięśni, jak i stawów.

Aktywność fizyczna

Sauny fińskie nie mogą być też używane przez osoby, które dopiero co zakończyły aktywność fizyczną. Najpierw powinny one odpocząć i doprowadzić tętno do normy. Sauna jest dużym obciążeniem dla serca, dlatego dla sportowców jest zdrowa tylko wtedy, gdy po treningu organizm zdąży się odpowiednio zregenerować.

Krwawiące żylaki

Pacjenci z żylakami powinni ustalić możliwość korzystania z sauny z lekarzem. W przypadku żylaków niekrwawiących nie powinni oni dopuszczać to bezwładnego zwisania nóg. Po seansie zawsze muszą pamiętać o polaniu nóg (i reszty ciała) zimną wodą.

Ciąża i miesiączka

Jeśli chodzi o zakaz korzystania z sauny, dotyczy on także kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Sauna jest zbyt dużym obciążeniem zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka. Sauna jest także złym pomysłem podczas miesiączki, gdy organizm jest osłabiony i podatny na zakażenia.

Operacja, zabieg, osłabienie

Kąpieli w saunie muszą unikać także osoby, które do miesiąca wstecz miały przeprowadzane duże zabiegi lub operacje. Z sauny fińskiej nie powinni korzystać także ci, którzy czują ogólne osłabienie organizmu. Dla osoby w takim stanie szybkie krążenie krwi, wysiłek serca i wypacanie dużej ilości wody mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia.

Wróć na blog