Coraz więcej osób decyduje się na montaż sauny w swoim domu albo mieszkaniu. Na rynku dostępne są sauny fińskie, parowe oraz na podczerwień (infrared). Każde z dostępnych rozwiązań ma swoich zwolenników, ale czasami, ze względu na warunki lokalowe, nie możemy zainstalować dwóch rodzajów saun na niewielkiej przestrzeni.
W przypadku sauny fińskiej przebywamy w wysokiej temperaturze wynoszącej około 100°C. Dodatkowo wilgotność jest dosyć niska. Nie każdy dobrze znosi takie warunki, dlatego w niektórych przypadkach polecana jest sauna na podczerwień. W tym przypadku temperatura w kabinie jest znacznie niższa (osiąga bardziej komfortowe 45-60°C) i pochodzi z nowoczesnych promienników podczerwieni. Seans w obydwu rodzajach sauny ma dobroczynny wpływ na organizm – ogrzewa, pobudza krążenie i przemianę materii oraz pomaga pozbyć się toksyn. Dodatkowo może łagodzić bóle reumatyczne, napięcie mięśni i objawy skórne. Sauna na podczerwień działa wyłącznie ciało, bez podnoszenia temperatury otoczenia. Dzieje się to przy pomocy promieniowania podczerwonego, którego działanie porównywane jest do działania promieni słonecznych (jednak bez ich szkodliwego wpływu promieni UV).
Co zrobić w przypadku, gdy nie możemy się zdecydować, który rodzaj sauny wybrać? Lub jeśli część domowników woli saunę fińską, a część saunę na podczerwień? Projektując saunę u siebie możemy się zdecydować na oba rodzaje! Aby korzystać z dobrodziejstw sauny infrared wystarczy zamontować promienniki podczerwieni, które ze względu na swoje niewielkie wymiary, zajmą jedynie niewielką część sauny. Pozostanie to bez wpływu na pozostałą część sauny, na jej stylistykę (mogą być wykonane z tego samego rodzaju drewna) ani zamontowane elementy. W zależności od upodobań uruchomić można albo saunę tradycyjną, albo promienniki a następnie relaksować się w swoim ulubionym stylu.