Sauny w Polsce cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Nieustannie powstają nowe centra Wellness i SPA, dzięki którym dostęp do tej atrakcji jest niemal nieograniczony. Zanim wybierzemy się po raz pierwszy w takie miejsce warto wiedzieć, jakie są rodzaje saun i czym się od siebie różnią.
Wspólną cechą, która łączy wszystkie sauny jest wysoka temperatura w kabinie. Efektem jej działania jest nagrzewanie się ciała i wypacanie z niego tłuszczu oraz szkodliwych związków przemiany materii. Podstawowa różnica pomiędzy nimi natomiast sprowadza się do różnicy w poziomie wilgotności powietrza oraz wysokości temperatury. Wilgotność powietrza może wynieść pomiędzy 10 a 100%, a temperatury od 40 do 120 st. C.
Proporcje pomiędzy wilgotnością a poziomem gorąca są odwrotnie proporcjonalne. Im suchsze powietrze, tym wyższa temperatura. Te warunki są podstawowym kryterium podziału saun na suche i mokre. Do pierwszej grupy zaliczane są sauny Infrared i fińskie, w których wilgotność powietrza pozostaje na bardzo niskim poziomie, a temperatury w kabinie sięgają 40-70 st. C w pierwszej i nawet 120 st. C w drugiej. Przebywanie w saunie fińskiej wymaga częstego polewania ciała zimną wodą oraz prysznica po zakończeniu sesji, który zapobiegnie wysuszeniu skóry. Półgodzinna sesja pozwoli zgubić nawet około 400 kcal. Mniej obciążającą organizm alternatywą są kabiny na podczerwień IR.
Sauny mokre swoją nazwę zawdzięczają wysokiemu poziomowi wilgotności, jaki panuje w kabinie, w łaźni rzymskiej sięgającemu nawet 100%. Dla zachowania równowagi panują w nich niższe temperatury, zazwyczaj na poziomie 40-50 st. C. Pomimo pozornego „chłodu” połączenie pary z wilgotnością sprawia, że w łaźni odczuwamy gorąco oraz pozwala nam rozgrzać tkanki i oczyścić organizm z toksyn dzięki silnemu poceniu. Pobyt w łaźni rzymskiej zapewnia również intensywne nawilżanie ciała, bardzo korzystne dla zdrowia. Dodatkowo podczas generowania pary można dodawać do niej olejki eteryczne, tworzące przyjemną, relaksującą atmosferę.
Podobne warunki panują również w łaźni tureckiej Hammam, w której para wtłaczana jest przez otwory w suficie, co zapewnia jednakową atmosferę w całej kabinie. Pośrednim rodzajem sauny jest ruska bania, w której panuje wilgotność ok. 60% oraz temperatury od 80 do 120 st. C.