Powszechnie wiadomo, że regularne korzystanie z sauny niesie szereg korzyści zarówno dla zdrowia, jak i dla urody. Niemniej, osoby cierpiące na astmę oskrzelową bardzo często rezygnują z tego typu kuracji, martwiąc się o swoje bezpieczeństwo. Czy istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z sauny w przypadku tej choroby?
Duszności, napady kaszlu czy świstanie podczas wdychania powietrza – to jedne z najczęstszych objawów astmy oskrzelowej. Nic dziwnego, że osoby borykające się z tą chorobą mają wątpliwości co do korzystania z sauny fińskiej, w której temperatura może wynosić nawet 120°C, a wilgotność utrzymuje się w granicach 10-20%. Okazuje się jednak, że przy prawidłowym użytkowaniu astmatycy nie powinni bać się o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Co więcej, regularne seanse mogą przynieść im szereg pozytywnych następstw.
Sauny fińskie mogą okazać się wyjątkowym wsparciem w terapii osób cierpiących na astmę oskrzelową. Za sprawą suchego, podgrzanego powietrza, błony śluzowe bronią się przed wysuszeniem, w konsekwencji czego oskrzela bardzo szybko pozbywają się śluzu, który zalega w ich drogach. Dodatkowo, usprawniona zostaje praca układu oddechowego i krążenia.
Tak naprawdę w przypadku astmatyków jedynym przeciwwskazaniem do korzystania z sauny fińskiej jest stan astmatyczny. Poza tym, osoby cierpiące na tę chorobę powinny przebywać w kabinie od około 8 do 12 min. Bardzo ważne w ich przypadku jest przestrzeganie wszelkich zasad dotyczących korzystania z sauny m.in. na początku seansu zająć miejsce na dolnej ławeczce, zjeść posiłek minimum 2 godziny przed, a chwilę przed rozpoczęciem wziąć zimny prysznic.