Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące saunowania

Regularne korzystanie z sauny niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko znacznie poprawia kondycję zdrowotną organizmu, lecz także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Nic zatem dziwnego, że wywodząca się ze Skandynawii moda na saunowe kąpiele, dotarła również do naszego kraju i z każdym rokiem zyskuje nowe grono odbiorców. Poszukując w sieci dodatkowych informacji o tej niecodziennej praktyce prozdrowotnej, natkniemy się z pewnością na krążące na temat saunowania fakty i mity. Oto najpopularniejsze z nich.

Fakty

FAKT: Saunowanie wzmacnia naturalną odporność organizmu
Jeśli regularnie korzystamy z sauny, możemy mieć pewność, że prędzej czy później, nasz układ immunologiczny zacznie działać znacznie lepiej. Skończą się częste infekcje, a nasz organizm lepiej poradzi sobie w walce z wszelkimi drobnoustrojami chorobotwórczymi.

 

FAKT: Korzystanie z sauny przy przeziębieniu może je pogłębić
W saunie podnosi się temperatura ciała, co jest procesem dobroczynnym w przypadku, gdy jesteśmy zdrowi, lecz może pogłębić infekcję bakteryjną lub wirusową, jeśli organizm niedomaga. Dlatego nie korzystajmy z sauny przy przeziębieniu lub grypie. Nie warto także ryzykować, gdy czujemy się osłabieni i mamy wrażenie, że ‘coś nas bierze’.

 

FAKT: Do sauny wchodzi się zupełnie nago
Wysokie temperatury panujące w saunach mogą negatywnie oddziaływać na sztuczne tkaniny, z których zrobione są stroje kąpielowe lub inne elementy garderoby czy klapki. Pod powierzchnią stroju skóra może doznać poparzeń lub mogą wystąpić na niej reakcje alergiczne. Jeśli wstydzimy się nagości, można okryć intymne miejsca bawełnianym ręcznikiem.

Mity

MIT: Saunowanie odchudza
Saunowanie samo w sobie nie uwolni nas od nadmiaru tkanki tłuszczowej, choć może się tak wydawać, jeśli tuż po seansie saunowym staniemy na wadze. Utrata ciężaru ciała spowodowana jest jednak pozbyciem się z niego zapasów wody, a nie utratą nadprogramowych kilogramów. Prawdą jest jednak to, iż regularne seanse saunowe pobudzają metabolizm organizmu, co w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami może wspomóc proces odchudzania.

 

MIT: Wizyta w saunie leczy kaca
Logiczne rozumowanie wyprowadza nas niekiedy na manowce. Tak właśnie jest w przypadku stwierdzenia, iż toksyny i alkohol wprowadzone do ciała podczas imprezy, można wypocić w saunie. Jeśli wchodzimy do niej już osłabieni, zmęczeni, z bólem głowy i mięśni, wizyta ta może jedynie pogorszyć nasze samopoczucie, a ciało doprowadzić do skrajnego odwodnienia i wyczerpania.

 

MIT: Saunowanie to drogi luksus
Jeszcze do niedawna sauny dostępne były jedynie w drogich ośrodkach hotelowych ze strefą SPA. Stąd kojarzone były ze sporym wydatkiem, na który mogą pozwolić sobie jedynie osoby zamożne. Obecnie jednak saunowanie staje się powszechne, a dostęp do nowoczesnych saun oferują m.in.:
• siłownie,
• kluby fitness,
• schroniska górskie,
• obiekty sportowo-rekreacyjne,
• kryte pływalnie,
• aquaparki,
• centra SPA,
• pensjonaty,
• obiekty agroturystyczne.

 

Dodatkowo coraz więcej osób, również w Polsce, instaluje sauny w swoich domach. Traktują to jako inwestycję w dobre samopoczucie i kondycję zdrowotną, zarówno swoją, jak i pozostałych domowników.

Wróć na blog