Wady i zalety sauny w domu

Korzystanie z sauny przynosi wiele korzyści naszym organizmom, a zamontowanie jej w domu nie jest już dzisiaj tak trudne. Można ją zainstalować prawie w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu. Zaletą sauny w łazience jest to, że zaraz po wyjściu z niej możemy wziąć zimy prysznic. Popularne jest jednak również montowanie sauny w sypialni, salonie, a nawet na tarasie lub w ogrodzie. Zamawiając saunę na wymiar, nie musimy obawiać się o nietypowe wymiary pomieszczenia, na przykład pochyły dach.

Sauna o każdej porze

Niektórzy martwią się, czy używanie sauny w domu nie jest zbyt kosztowne. To oczywiście zależy od rodzaju sauny i częstotliwości, z jaką z niej korzystamy. Z pewnością zapłacimy mniej niż za wstęp do sauny w miejscach publicznych. Miesięczny koszt używania sauny w domu przez kilka osób zamyka się w 20 zł, a często jest dużo niższy.

Niewątpliwą zaletą posiadania sauny w domu jest to, że nie musimy wychodzić z domu i marnować czasu na dojazdy. To ważne szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy zmęczeni po ciężkim dniu pracy. Z sauny domowej możemy korzystać w dowolnym momencie, kiedy czujemy taką potrzebę, choćby w środku nocy lub o 5 rano. Ryzyko, że pomieszczenie będzie akurat zajęte, jest minimalne, podczas gdy w saunach publicznych martwimy się czasem, czy w ogóle będą wolne miejsca.

Intymność w saunie domowej 

Korzystanie z miejsc publicznych, w których musimy zdejmować ubrania, budzi w niektórych osobach niechęć. Nowoczesne sauny w domu dają nam poczucie całkowitej swobody. Możemy siedzieć, leżeć lub stać nie martwiąc się o to, że ktoś na nas patrzy. Obawy przed saunami publicznymi dotyczą także aspektu czystości. Nie mamy pewności, kto odwiedza to miejsce i jak często jest ono myte. Wysokie temperatury i spocone ciała to, niestety, dobre warunki dla rozwoju różnych drobnoustrojów. Mając saunę w domu, wiemy, że wchodzą do środka jedynie domownicy. Sami doglądamy jej stanu technicznego i sami dbamy o jej czystość. To także możemy uznać za wadę, jeśli zastanawiamy się, czy posiadanie sauny w domu ma w ogóle jakieś wady. Jeśli korzystamy z ośrodków sportowych i hoteli dbałość o wszystkie urządzenia spoczywa na pracownikach. W domu sami musimy się tym zająć, a czyszczenie sauny wymaga nie tylko czasu, ale odpowiedniej wiedzy i zastosowania specjalnych środków. Nie możemy dopuścić do zaniedbania tych obowiązków, ponieważ w saunie mogą gromadzić się groźne bakterie, a niekonserwowane drewno straci swój estetyczny wygląd.
Z pewnością jednak posiadanie sauny w domu ma więcej zalet niż wad. Jak dbać o konserwację i czystość sauny dowiemy się od producenta oraz z instrukcji obsługi. Bogata oferta sklepów internetowych dostarczy nam wszystkie potrzebne środki do mycia. Sauna w domu to ogromna wygoda dla wszystkich domowników.

Wróć na blog