Omdlenia w saunie. Jak im zapobiegać?

Sauna głównie kojarzy się z Finlandią, gdzie odgrywa ona ważną rolę społeczną. W saunie omawia się swoje problemy rodzinne czy biznesowe oraz traktuje się ją jako remedium na wszelkie kłopoty zdrowotne i bóle egzystencjalne.

Moda na chodzenie do sauny staje się coraz bardziej powszechna także w kraju nad Wisłą, choć nie każdy rodak przestrzega zasad, których warto się trzymać, aby taki wypad kojarzył się tylko i wyłącznie z przyjemnością oraz relaksem, a nie problemami zdrowotnymi czy omdleniem. Warto zapobiegać podobnym kłopotom poprzez trzymanie się kilku podstawowych reguł korzystania z sauny.

Nie rzucać się od razu na głęboką wodę

Od czasu do czasu dochodzi w saunie do utraty przytomności, które może być spowodowane niedotlenieniem, zbyt dużym przegrzaniem organizmu lub problemami z krążeniem. Gdy dopiero zaczyna się swoją przygodę z sauną, nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, próbując dorównać doświadczonym miłośnikom pary. Wizytę trzeba podzielić na kilka piętnastominutowych sesji, pomiędzy którymi schładza się organizm, na przykład pływając w basenie. Przedłużanie pobytu w saunie lub brak elementu ochładzania się może prowadzić, szczególnie u początkujących, do zawrotów głowy, złego samopoczucia lub nawet omdleń.

 

 

Ważny jest stan zdrowia

Kolejną ważną sprawą jest stan zdrowia – przy niektórych schorzeniach nie powinno odwiedzać się sauny, bo może skończyć się to nieprzyjemnymi konsekwencjami. Sauna nie jest przeznaczona dla osób, które mają problemy z niewydolnością serca czy chorobą wieńcową. Ten rodzaj terapii nie jest wskazany także podczas ciąży i menstruacji oraz po przebytej w niedawnej przeszłości operacji chirurgicznej. Gdy ma się niewielkie problemy z krążeniem, warto skonsultować się z lekarzem przed wykupieniem karnetu na saunę.

 

Kiedy nie przychodzić na saunę

Na saunę nie powinno się przychodzić także podczas przeziębienia (grozi to wzmocnieniem infekcji) oraz po bardzo sutych posiłkach doprawionych alkoholem. W takim stanie bardzo łatwo o poczucie osłabienia, które może pojawić się wraz ze wzrostem temperatury. Aby nie dochodziło w saunie do omdleń, trzeba mierzyć siły na zamiary, trzymać się wytycznych, nie wydłużać czasu przebywania wśród pary oraz sprawdzać swój stan zdrowia. Wszystko jest dla ludzi – a sauna jest dla ludzi z charakterem!

Wróć na blog